FIRTINADAN ÖNCEKİ SESSİZLİK

AKP hükümetinin siyasi uygulaması olan Amerikan markalı neo-faşizminin “ileri demokrasi” uygulamalarından biri olarak olağanlaşan orta oyunu devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu Yalova seçimlerini iptal etti. 1 Haziran’da bütün düzenbazlıkları tamamlanarak tekrar sahneye konacak. Niçin namussuzca bir düzenbazlık diyoruz? Çünkü aynı nedenler Burhaniye seçimleri için geçerli olduğu halde YSK bizim itirazımızı tıpkı Ankara, Antalya’da olduğu gibi reddetti. Ama Iğdır’da hükümetin lehinde seçimlerin tekrarlanmasına karar verildi. Tam bir totoliter rejim uygulaması var. Ama bütün muhalefet partileri bunu kabullenmiş durumda. Aslında bu YSK nedeni ile muhalefet “seçim boykotu” ilan etmeliydi. Tarafsız bir YSK oluşması şartı ile seçimlere gidilmeliydi…

Tabii çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Seçim sandıkları gözlemcileri organize edilemedi. Ben yedek üye olarak yazıldığım halde kimse bana ulaşmadı. Yani örgütün iyi organize olamadığı da ortada. İzmir Yeni Asır gazetesinin haberine göre “CHP’de %2 sancısı” yaşandı. Ege bölgesinde Burhaniye’de dâhil 8 ilçede az farkla kaybedilmesi CHP örgütlerinin çalışma noksanlığından da kaynaklanmakta. Buna CHP içinde son dönemde tüzüğün ön gördüğü “ön seçim”den kaçınılarak yukarıdan yapılan atamalara tepki olarak doğan muhalefetin açık ve kapalı olarak AKP lehinde hareket edilmesi de etken olmuştur. Bunu çıkar unsuruna bağlamak istemeyenler de var çıkar meselesine bağlayanlarda var..

Elimizdeki örnek konunun asıl kaynağının “çıkar” olduğunu gösteriyor. Yaşlı bir gazeteci arkadaşımız. CHP üyesi olarak belediye meclis üyesi aday adayıydı. Daha 3 Nisan 2014 “Burhaniye Gündem” internet sitesinde CHP’nin yanlış taktiklerini ve seçim sonucunu “Biz Uyarmıştık” başlığı altında keskin Kemalist ve Sosyal Demokrat dünya görüşü ile ağır eleştirmiş. Sonra Einstein’dan alıntı yapmış. “Engelleri ve yarattıkları sorunları, onların ortaya çıkmasına neden olan düşünce tarzlarıyla çözemeyiz”; diye yazmış. Peki, o ne yapıyor? Haber alıyoruz ki AKP’li belediye başkanının eski belediye gazetesini tekrar yayımlaması için kendine yaptığı öneriyi kabul etmiş. Şimdi bazı arkadaşlar “ekmek parası” diyorlar. Kişisel kızgınlıklarını aşamayanlar etik değerleri de iğdiş ediyorlar. O zaman tükürdüğünüzü yalayın ve CHP’den istifa edin. Şahsen ben böyle ilkesiz konumda olma kararı alsam ilk eylemim CHP’den resmen istifa etmek olur. Kaldı ki ben bir buçuk yıl CHP’nin yetkili organlarının yanlış politikalarını başka gazeteden eleştirdim. “Ön seçim” için imza veren ilk on kişi arasındaydım. Bunun için “muhalif” damgası da yedik. Ama iş etik değerlerin toplumsal açıklamasına geldiğinde, parti üyesi olarak örgütün kararlarına uydum. Şimdi haklı olarak bu tanımlamanın dışındakileri eleştiriyorum ve istifalarını istiyorum. Ayrıca hala CHP ilçe başkanlığı ve yetkili organları tüzüğe uygun olarak neden harekete geçmediler; soruyorum?

AKP ile “Cemaat” arasında var olan kavga yandaş medyanın anlattığı gibi değildir. AKP ile işbirliği yapanlar açıkça ABD-AB emperyalizminin iktisadi uygulaması olan neo-liberal/neo mandaterizmin siyasal yansıması olan neo-faşist düzenden yana tavır alanlardır. Bu açık ve seçiktir. Kimse “ekmek parası”, “kişisel husumet” balonlarının ardına saklanmasın. Toplumlar etik değerleri ve ahlaki standartları ile yaşarlar. Yoksa yozlaşırlar. Kuklalaşırlar… Gündelik taşra yaşamı günümüzde küresel yaşamın bir parçası olduğunun hala bilicinde olmayan insanlarla küçük hedeflerin laf salatasını yapacak değiliz. Küresel ekonomi ve siyaset büyük hedeflerin canla-başla-kanla tırnakla akılla-bilimle donanmış irade ile sökülüp alınmasını zorunlu kılmıştır. Eski tarzın “küçük insan”ları; ya buna ayak uyduracaktır ya da ezilip geçilecektir. Biz büyük mücadeleye devam ediyoruz. CHP bunun patlamasına şahit olabilir… Akılla ve bilimle. Ne gerekiyor ise onunla da devam etmeye kararlıyız….

Halid ÖZKUL

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s