1 MAYIS 1977 (1)-Halid ÖZKUL

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1 Mayıs 1977 önemli bir tarihtir. Hem ülkenin uluslararası ilişkilerini sorgulamak açısından, hem de iç olgu olarak sınıflar mücadelesinin geldiği nokta olarak bir kilometre taşıdır. Tabii işçi ve emekçiler adına siyaset yapan kendini “solcu” olarak kabul eden, hem de “devrimci” olduğunu iddia edenler açısından da kendilerinin özeleştirisi açınımından da önemli bir tarihtir. Bu tarihi olgu bugüne kadar hep eksik sorgulanmıştır. Genellikle sorgulamalar “derin devlet” üzerinden çıkmaz sokağa getirilip bırakılmıştır. Bu istihbarat açısından yapılan bir manevradır. Çünkü çok yönlü sorgulamalar yapılıp neticeye ulaşılmadığından dolayı günümüze kadar aynı oyun oynanmaktadır.

Bu sorgulamanın hiç yapılmayan ayağı “derin devlet” denen aslında ekonomik sistemin devlet kurumunun ex post facto uyguladığı bir illegal eylemler örgütlenmesidir. Bütün devlet yapılanmalarında bulunan bu “kök devlet” uygulaması başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa ülkelerinin hepsinde kurumlaşmıştır. Ama etki alanı özellikle “Soğuk Savaş” sonrası siyasi olmaktan çok yasadışı mafia örgütlenmelerinin faaliyetlerine karşı devlet terörü uygulamak amacı ve hedefi güder. Ne ki “Soğuk Savaş” sırasında bu yapılanma NATO-Stay Behind (Cephe Gerisi) olarak adlandırılan merkezi Belçika-Brüksel’de olan “çok gizli” komuta merkezi tarafından bütün NATO ülkelerinde uygulanmıştır. Bu yapılanma her bir ülkenin ulusal mitolojisine uygun olarak kodlanmıştır. Ama maalesef bu yapılanmalarda şu veya bu şekilde bulaşmış özellikle “solcu” maskesi takmış örgütlenmelere bağlı kişilerce bilerek ya da bilmeyerek İtalyan tarihinin bir simgesi olan ve Roma İmparatorluk ordusunun simgesi olan “kısa kılıç” anlamındaki “Gladio” adı ile tanımlanmıştır. Hâlbuki Elen gizli NATO yapılanmasının kod adı Homeros’un ünlü “Odyssey” destanındaki hedef olan “Altın Post” olarak belirlendiği anlaşılmıştır. Almanya’da “kılıç”, bazı ülkelerde ise tamamen “sayı” kodlarıdır, İsviçre NATO üyesi olmamasına karşın harekâtın gizli merkezi olduğundan burada kurulan örgüte “P” kodlu bir sayı verilmiştir.

Bu NATO örgütlenmesinin Türkiye ayağının adı bu örgüt tarafından 1971 yılında gözaltına alınarak ünlü Ziverbey Köşkü’nde bazı muvazzaf ve emekli subaylarla beraber işkence gören Em.Kur.Yar. Talat Turhan tarafından ilk olarak yargılandığı İstanbul Sıkıyönetim mahkemesindeki “Savunma”sı sırasında ifşa edilmiştir. Sayın Talat Turhan’ın üstüne yıkılmak istenen suçların aslında bu örgüt tarafından tezgâhlandığının ortaya çıkarmaya başlaması üzerine, o sırada çıkarılan Af Yasası gereği serbest bırakılmasına itiraz etmesiyle üzerinde çalışmaya devam etmiştir. 1992’de bu örgüte “x” örgütü adı vermiştir. 1986’da onunla tanıştıktan sonra ben gerçek kod adının peşine düştüm. Aşağı yukarı 10 yıllık bir çalışma ardından bir ad belirlendi. Bu adı yakın dostlarımızla tartıştım. Bunlardan biri de o zamanlar bizimle tanıştırılan kendisini Kemalist Devrimci olarak gösteren Deniz Harp Okulu Fizik öğretmeni olan Yüzbaşı Erol Mütercimler’di. O bu bilgilere böylece sahip oldu. 1996 yılında emekli olup Radikal gazetesinde çalışmaya başlayan Mütercimler, aynı yılın Eylül ayında benimle röportaj yapmak için İzmir-Karşıyaka’da oturduğum dairede beni ziyaret etti. Ama röportaj gazete tarafından belge niteliği olmadığı iddiası ile yayımlanmadı. Mütercimler benden öğrendiği bilgileri kendi adına satmak yoluna gidince “Ergenekon” davasının sanığı (!) oldu…

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s