1 MAYIS 1977 (2)-Halid ÖZKUL

Bu tarihte ben Taksim Alanı’nda bulunuyordum. 12 Mart 1971 askeri muhtırası ve darbesi sonrası üyesi olduğumuz siyasi yapılanmanın isteği üzerine yurtdışına çıkmıştık. 1975 Affı ile döndüm. Askere gittim ve yıllar sonra ilk kitlesel eyleme katılmıştık. Bizim toplumumuzun belleği zayıf. Nedeni, kitap okumayı sevmemesi. Çok disiplinli bir okuyucu olmayınca beyin- bellek sistemi gittikçe zayıflıyor. Ardından ortaya belek tembeli bir toplum çıkıyor. Hele nerede ise tüm siyasi yapılanmalar; bir “şıh” efendi ve “imam”ları kadrolarından oluşuyor. Bunlara “Merkez Komite” demişler tabii bunlar tam anlamı ile “mürit” olan sürüleşmiş taraftarlarını yönetiyor. İşte politika, “siyaset”in Arapça anlamı ile “koyun gütme sanatı” olunca ortaya mezbahane manzaraları çıkıyor.

İşte bu manzaralardan biri 1 Mayıs 1977’de yaratıldı. Bunun en ağır sorumluluğu bir ay öncesinden Doğu Perinçek’in liderliğindeki Maocu “Aydınlık” gazetesinden yapılan siyasi-ideolojik saldırılar ile başlamıştı. Diğer cephede Kemal-Nazlı Ilıcak’ların “Tercüman” gazetesi vardı. Ne ilginç ikili değil mi? Taksim Meydanı’na gelecek olan “Sovyet sosyal emperyalizminin uşakları Moskovacı Kızıl sosyal faşistlerdi”, Tercüman’ın “kızıl gomonist”leri aynı balansta çığırırken; o zaman daha yeni nüvelenen etnik-Kürt milliyetçisi Maocu “Kawacı” ajan provokatörlerde “Taksim Meydanı’nı sosyal faşistlere mezar edeceğiz” diye yayın yapıyordu.

Bu şartlarda 1 Mayıs 1977 sabahı Taksim Anıtı önündeydim. DİSK’in alan düzenini sağlayan koruma görevlileri çok bilinçsizdi. Subay kimliği gösteren bazı şahısların Bond tipi çantalarını ikazımıza rağmen aramadılar. Maocu “Halkın Kurtuluşu” kortejinden silah sesi gelmesi üzerine anıtın önü karışınca biz disiplini zor bela sağlamıştık. Ama birkaç dakika sonra yine aynı yönden gelen silah sesi üzerine sular idaresi yönünden makinalı tüfek ateşi altında yere kapaklandık. Alman Hastanesi yönünde kaçmaya başladık. Ben küçük bir grupla sinemaya sığındım. Terasa çıktık, aramızda tabanca mermisi ile karnından yaralanmış bir şişman kız vardı. Onu zorla duvardan indirip hastaneye götürdüler. Bizde arka sokaktan hızla Kabataş’a doğru uzaklaştık.

Evet, bu olay öncesi ve sonrası kışkırtıcılık yapan unsurlar inatla teşhir edilmedi. Baktık ki bir zamanlar Atatürk’e küfür edenler, birden Atatürkçü oldu. “TSK faşist” diyenler “kahraman TSK”cı oldu. PKK’nın imdadına koşanlar, “yok öyle bir şey” demeye utanmadı! Şimdi bakıyoruz. “Döndü Baba” tekkesine taş çıkartanlar birden RTE’cı oldu. Ortalığı 1 Mayıs’ta tekrar karıştırma heveslileri yine nara atıyor…

Provokatörlerin deşifre edilmesi devrimci bir görevdir. Bunun için oturduk, “Devlet Terörü ve Ajan-provokatörler” diye kitap yazdık, uğraştık, bastırdık. Bilinçli olarak suskunluğa getirildi. Şu iyi bilinmelidir ki eğer kanlı 1 Mayıs’larla emeğin dayanışma ve mücadele günü kutlanmak zorunda kalmaması için sınıflar mücadelesini zamansız kışkırtmalar ile tuzağa düşürmek isteyen NATO’cu kök devlet yapılarının “Ergenekon” tezgâhlarına karşı uyanık olunmalı ve bu senaryoda rol alan “kuzu postuna sarınmış kurt”lar kesinlikle deşifre edilip, tasfiye edilmelidir. Hatta hukuki olarak ağır cezalara çarptırılmaları, seçme ve seçilme hakları gibi siyaset yapma hakları da ellerinden alınmalıdır. Artık uyumak yok. Ne ise biz 1 Mayıs 2014’te enternasyonal işçi ve emekçilerin dayanışma ve mücadele gününü gerçek ve hakiki anlamı “sınıflar mücadelesi esastır” ilkesi ile kutluyoruz. 1 Mayıs kutlu olsun…

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s