Tek yön İMAM HATİP

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 1 Mayıs Perşembe günü yayınladığı genelge ile müdürlüğe bağlı olarak faaliyet gösteren okul sayısı 22’den 2’ye düşürüldü.

Okulların “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” ile “Çok Programlı Anadolu Lisesi” adı altında toplanmasının kararlaştırıldı.

Genelge ile birlikte Çok Programlı Liseler, “Çok Programlı Anadolu Lisesi”ne dönüştürülecek. Dikkat çeken ayrıntı ise; bu liselerde 2014-2015’ten itibaren; Anadolu meslek programı, Anadolu teknik programı, Anadolu Lisesi ve/veya Anadolu İmam Hatip lisesi programında eğitim yapılacak.

Bir diğer ayrıntı ise şöyle:

“Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar bünyesindeki,

1-) Meslek Lisesi ile Anadolu Meslek lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar Anadolu meslek programı alan ve dallarına dönüştürülecek.

2-) Teknik lise ile Anadolu teknik lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar ise Anadolu teknik programı alan ve dallarına dönüştürülecek

3-) Anadolu teknik lisesi ile teknik lise program türünde bulunan alanlar Anadolu meslek program türünde de açılacak.”

ZORLA İMAM VEYA HATİP Mİ OLACAKLAR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu genelgesi ile meslek liseleri ve teknik liseler de artık Anadolu lisesi statüsünde eğitim verecek. Hatırlanacağı üzere son dönemlerde Türkiye’de birçok İmam Hatip Lisesi açıldı ve kimi okullar da İmam Hatip’e çevrildi. Peki, İmam Hatip liseleri de bu genelge ile Anadolu lisesi statüsüne geçecek mi? Eğer geçmeyecekse, ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

Orta öğretim sınavlarında başarılı olanlar, Anadolu liselerine yerleşecekler. Peki başarılı olamayanlar?

Bakanlık onlara iki seçenek bırakıyor. Ya İmam Hatip lisesi ya da açık lise. Yani sınavda başarılı olamayan öğrenciler, mecburen İmam Hatip lisesine gidecek ya da genç yaşlarda çalışmaya başlayarak açık liselerde okuyacak.

Eğer bu genelge bu şekilde uygulanırsa zorunlu eğitim, zorunlu İmam Hatip eğitimine mi dönecek? Bakanlığın bu genelgesi, öğrencilerin seçme hakkını ortadan kaldırmayacak mı? Başarlı olamayan öğrenciler zorla imam veya hatip mi olacaklar? Ya da çocuklar açık liseye gitmek zorunda bırakılacak. Yani Türkiye’nin çocuk işçiler kadrosu daha da büyüyecek.

İşte o genelgenin tam metni:

(Belgeleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız)

 

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s