“İLERLEME”Cİ MASKELİ GERİCİLER


1990’da Sovyetler Birliği ve onun müttefikleri olan Doğu Avrupa ülkelerinin mafialaşmış bürokratik devletlerinin tarihe gömülmeleri ile küresel tekelci kapitalizmin en güçlü temsilcisi olarak Amerika Birleşik Devletleri “hegemonya”sını ilan etti.

Bu Batı Avrupa dediğimiz güçlü emperyalist devletleri de egemenliği altına almış olan ABD’nin tek hâkim olduğunun sosyolojik/toplumbilim açısından kullanılan siyasi bir kavramıydı. Ama ABD bunun ideolojik ifadesi olarak “globalist” tanımını kullanıyordu. Yani Britanya ile beraber aynı kültürden gelen ABD’nin “Beyaz- Evangelist- Protestan/WEP” Hıristiyanlığının yaşam biçiminin bütün dünyaya kabul ettirilmesi. Bunun için bütün alışkanlıkların ters yüz edilmesi gerekiyordu.

Bu “ilerleme”ydi ve kendini ekonomide neo-liberalizm denen yani ülkelerdeki bütün toplumsal emeğin ürünü olan toplumsal mülkiyetlerin ve kurumların tamamen özel mülkiyetlere ve kurumlara devredilmesiydi. Klasik ekonomi-politik tabiri ile “girişimci” denen çok-uluslu tröstlerin yanı sıra dinsel tarikatlarda yuvalanmış küçük-burjuva uyanıkların, elinde sermaye olmasa bile “veli’nin tekkesini ali’ye veya tersi”ni geçirenlerin bu büyük yağmadan rant ve avanta vurgunu kapmasıydı olgu.

Birden dünyada ve ülkemizde türedi milyonerlerin fışkırması bu “ilerleme”nin sayesindeydi. Ama görüldüğü gibi bu milyonlarca sadece emeği ile geçinen insanın işsiz kalmasına neden olmuştu. İşsizlik peşinden yoksulluğu ve açlığı getirmişti. Bunun için hegemonya sahibi güç ve onun işbirlikçileri bu karanlık tablonun fark edilmemesi için eski taktiklerine döndüler. Yani bütün dünyada dinsel ve etnik ayrılıkların kaşınması, bu surette ortaya çıkan gerginliklerin bölgesel çatışmalar olarak yaygınlaştırılması. Bu çatışmaların asla “sınıf mücadelesi” bazında algılanmamasının sağlanması için komplo politikalarının yaygınlaştırılarak, sanal ve fiili “korku”nun egemen olduğu gündem mühendislikleri ürünü “olay”ların birbirinin peşi sıra güncele taşınması. Bu güya “ileri demokrasi” palavrası ile sahneye sürüldü, sürüleşmiş politik koyunlar “g… kılları”yız melemeleri ile TV ekranlarında endam eder oldu.

Ama yaşam bir değişim ırmağıdır. Ayrıca çelişkiler yumağıdır. Muhakkak her “ilerme”ci maskeli gericilikler karşıtlarını yaratırlar. Çağımızda artık “ben bilirim” diktatörlerinin suyu kaynamıştır. Hala farkına varmayanlar olsa bile. Artık kolektif birlikteliklerin akıl-bilgi-bilincinden doğan coşku-duygu-iradenin önderliklerinin yaratılmasının ve uygulanmasının zorunlu olduğu bir yeni yüzyıldayız. Bu yüzyıla hız veren yeni üretim güçlerinin yaratmış olduğu teknolojik üretim araçlarının hızlandırdığı yeni üretim ilişkilerinin dinamizmidir. Bunun farkına varıp kavrayanlar başarı elde edecekler ama hala eski “ilerleme”ci kafada inat edenler tarihin çöplüğüne gidecektir.

Bu aşama ayrıca günümüzden yaklaşık 5bin yıl önce başlayan sınıflı toplumların, sınıfsız toplumların simgesi ve yaratıcısı olan kadına karşı ataerkil egemenliğinin sonunun geldiğinin ilanını veren yüzyıl olacaktır. Örneğin anaerkil toplumun- Amazon geleneğinin yurdunda Taksim Başkaldırısında şahit olduğumuz gibi toplumsal kurtuluşun ancak kadınların kurtuluşu ile mümkün olabileceğinin bilincinin yükselişidir. Onun için toplumsal mücadelede kadınlarımız ve gençlik kuşağının devrimci iradesi duruma el koymak zorundadır. Lafla değil fiilen. Bundan dolayı etnik veya dini gericiliğin ilerlemeci maskeli her iki cinsten rollerin oyununa gelmemek ve maskelerini indirmek tarihsel zorun önümüzdeki en önemli devrimci görevlerinden ilkidir. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” İnatla…

Halid Özkul

08.05.2014. ZeytinEfe. Burhaniye günlük gazetesi köşe yazısı

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s