Cinler şizofreniye mi yol açıyor

GATA’da görev yapan bir bilim insanı, şizofreni hastalığı ve cinler arasında ilişki olduğunu iddia etti.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı eski Başkanı Prof.Dr. M. Kemal Irmak’ın kaleme aldığı ve Journal of Religion and Health adlı hakemli bir akademik dergide yayınlanan Schizophrenia or Possession?,(http://link.springer.com/article/10.1007/s10943-012-9673-y) Türkçesi “Şizofreni ya da Cin Çarpması” başlıklı makale yakında Türk medyasında ilginç bir tartışma başlatabilir. Bunun nedeni de, GATA gibi bir kurumda görev yapan bir profesörün, şizofreni hastalığı ile ilgili olarak akademik bir makalede şizofreni hastalarının cinler tarafından rahatsız edildiğini kabul etmesi. Haziran 2014 Journal of Religion and Health’de yayınlanan makaleden ilgili kısım şöyle:

“Yukarıda görüldüğü üzere, şizofreninin klinik semptomları ile cin çarpması arasında benzerlikler vardır. Hem şizofreni hem de cin çarpmasında görülen sanrılar ve hezeyanlar, beyne yerleşmiş cinlerin şizofreninin semptomlarını oluşturmalarına bağlı olabilir. Şizofrenide, sanrıların sebebi cinlerin yaptığı işitsel girdiler olabilir, dolayısıyla gözlemci duymadan hasta bu girdileri duyuyor olabilir. Dolayısıyla cinler tarafından oluşturulan gerçek görsellerin yanlış yorumlanması olarak şizofrenideki sanrılar ilüzyon olabilir…B. Erdem iyi cinlerin yardımıyla bir çok psikiyatri hastasını tedavi etmiş Ankaralı bir şifacı. Erdem’e göre kimi zaman psikiyatrik semptomların ortaya çıkmasında cin çarpması etken olabilir.

Yukarıdaki iddialar, artık tıp mesleğinin şizofreni tedavisinde cin çarpması olasılığını dikkate almaları gerektiğini salık veriyor. Bu yüzden şizofreninin tedavisinde tıpçıların dini şifacılar ile birlikte çalışması yararlı olabilir.”

GATA’da görev alan bir bilim insanının cinlerin varlığını kabul edip, bunun üzerinden bir akademik makale yazması ve makalesinde tıp ile dinin ortak çalışması gerektiğine vurgu yapması, önemli bir gelişme.

iyibilgi

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s