yerli tohum YASAK

14 Kas?m 2013
Hasan Şenel

Piraziz Belediyesi

“Giresun’un Espiye ilçesinde kurulan haftalık pazarda kendilerine ayrılan yerde ürettikleri lahana, kıvırcık, maydanoz, yeşil soğan, tohum ve fidelerini satan köylü çiftçilere, İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen ekiplerce fidelerin ve tohumların satışının yasak olduğunun tebliğ edilmesi köylü çiftçileri şaşkına çevirdi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir ekip ve zabıta tarafından denetime tabi tutulduktan sonra ürün, tohum ve fide satışı yapabilmeleri için mutlaka ruhsatlarının bulunması gerektiği ve uyarı tutanağı tutulduğunu belirten köylü çiftçiler ne yapacaklarını şaşırdı.”

Yukarda okuduğunuz haberi, geçen sene bir internet sitesinde okumuş bi yerlere not etmiştim. Bu günlerde tekrar gündeme gelince “yerli tohum yasağı” nedir ne değildir diye biraz araştırma yaptım. Bu uygulamanın nedeni; 2006 yılında TBMM’de yasalaştırılan ve tohum tekelinin önünü açan, 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunudur. Ve sadece Giresunda değil, Türkiyenin tüm bölgelerinde ve illerinde bu sorun yaşanmaktadır.

TBMM de 31 ekim 2006 tarihinde kabul edilen 5553 sayılı Tohumculuk yasası 8 kasım 2006 da yürürlüğe girdi.

CHP grubu 2007 başında “Tohum alanından kamunun çekilmesi ve sektörün tümüyle çok uluslu şirketlere bağlanmasını sağlayacağı, yerli tohum çeşitliliğini yok edeceği” gerekçesiyle Anayasa mahkemesine dava açtı. Yüksek mahkeme ocak 2011 de aldığı kararla kısmi iptal getirdi. Yasa kısmen iptal edilsede esas sorunlu kısım halen yürülükte.

Bu yasaya göre köylü, kendi ürettiği tohumu yada fideyi satamaz. Ancak başka köylülerle TAKAS yapabilir.

Sonuç olarak;

Türkiye 3 bin endemik yani sadece Türkiyede bulunan, toplam13 bin bitki çeşitliliğine sahiptir. Genleriyle nasıl oynandığı bilinmeyen tohumları tonla döviz ödeyerek satın alacağız, ekip diktikten sonra gübre ve zirai mücadele ilacını da aynı yerlerden temin edeceğiz. Yedikten sonrada kanser olduğumuzda da yine aynı yabancı şirketlere avuç açarak yine tonla para ödeyerek ilaç alacağız!

Bitkisel üretim metaryeli olan tohum, bir ülkenin tarım sektörü için stratejik öneme sahiptir. Bu bağlamda tohum üretim ve dağıtımını çok uluslu şirketlerin tekeline bırakan ülkeler bağımsız bir tarım sektöründen bahsetmeleri imkansızdır.

Tohum ve hayvanlar bütün bir insanlığa ait değerlerdir. Uluslar arası şirketlerin bu insanlığa ait değerlere sahip çıkmaları, hükümetlerinde bu doğrultuda yasa çıkartmaları doğru değildir. Bu aslında modern köleliktir. Bu yasayı çıkarmak kadar bu yasaya sessiz kalmakda vatana ihanet gibidir…

Yapılan özetle ülke ve geleceğimiz küresel tohum ve gıda şirketlerinin insafına terk edilmesidir.

ABD nin dış politikalarına yön veren ve şeytanın bile avukatlığını yapan Henry Kissinger bakın bu konuda ne demiş????

“Tarım bizim için, tarım bakanlarına bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.

Petrolü kontrol edersen ulusları,

yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin.

Yiyecek bir silahtır ve bizim müzakere çantamızdaki araçlardan biridir!”

Önümüz “ekim dikim mevsimi”

Hani insanın aklınada gelmiyor değil;

Acaba yakın zamanda meclisdeki arkadaşlar bu yasayı yenidenmi düzenleyeceklerde, bunun içinde erkek-kız öğrenci yurdu toz bulutunu kaldırıyorlar.

Eeee ne demişler, “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana 5553 sayılı yasa bile az”!!!

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s