BİLİMSEL SOSYALİZMİN 21. YÜZYIL MESELELERİ: 

Bazı arkadaşlarımız yorumlarında “bıktık artık ezberlenmiş, alışılmış laflardan. yeni düşünceler koyun ortaya” diyorlar.
Onlara katılıyorum. Globalizm, Glocalizasyon, kent savaşları, kent devrimi, kır-kentler, komün, devrimci program, yeni sınıf ittifakı olarak vasıflı emek sahibi teniker+proleterler/proletekya, çalışma saatlerinin 4 saate indirilmesi, Hegelci diyalektik mantık yöntemini materyalist-polyalektik yöntemle aşmak, öz-yönetim, devletin söndürülmesi, militarizmin-orduların tasfiyesi, komünist federalizm, özel mülkiyetin tasfiyesi, paranın kaldırılması, devrimci amazon atılım gb. konular tartışılmalı. Ama bunun için bazı misyonunu tarihsel olarak tamamlamış düşünce biçimlerinin, tahrifatların da tartışılması lazım.
Mesela; Lenin’in kendisinin “Leninist” tanımlamasına hatta resimlerinin duvarlara asılmasına kesinlikle karşı çıktığı onun biyografisini yazanlarca ve kendi yazılarınca belli iken neden “Leninist” tanımlamasıda inat ediliyor? ayrıca Lenin’in tüm illegal taktikleri Blanqui’ye aitti ki Menşevikler buna dayanarak onu anarşist ilan ediyordu. (tabii Blanqui, Marx tarafından komünist devrimci bir örgütleyici olarak andığını unutmayalım…) evet devrimci bilimsel komünist olarak yeni (ben çoğunu 1992’de kaleme aldığım “Yeni Dünya Düzeni” kitabımda tartışmıştım) düşüncelerin tartışılıp teori haline dönüştürülmesi, pratikte sınanması, praxis olarak sürekli devrimci bilinçli eylemin kılavuzu olması zamanı gelmiştir, diyorum. yoldaşlar sadece “beğen” değil düşünceleri ile de katılmalıdır. kimse kimseden daha bilgiç değildir. çünkü bilgi insanın ortak toplumsal ürünüdür…

Halid ÖZKUL

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s