e-bilete HAYIR!

AVRUPA DA E-BİLET UYGULAYAN ÜLKELER UYGULAMAYI BİRER BİRER KALDIRIYOR
Passolig ve e-bilet konusunda kasıtlı ve ya sehven birçok yanlış bilgi dolaşımda. Bunların başlıcalarından biri de Avrupa’da e-bilet kullanımı ve yaygınlığına dair. Avrupa’da e-bilet kullanımına dair bize en yakın örnek İtalya. Italya’da “Tessera del Tifoso” adı ile uygulamaya sokulan e-bilet uygulaması en başta bizdeki Passolig uygulamasının bire bir aynısıydı. Maça girebilmek için tek bir bankadan banka ya da kredi kartı almanız gerekiyor ve maçlara sadece bu kartla giriş yapabiliyordunuz. Ama sonuçta İtalyan taraftarlar bu uygulamaya eyvallah demedi ve yıllarca maçları boykot ettiler ve haklarını mahkeme kapılarında aradılar. Şu anda ise İtalya’da e-bilet sadece deplasman taraftarlarına uygulanıyor. Ama Ağustos ayı başında İstanbul’da düzenlenen taraftar sempozyumuna gelip Kai Tippman’ın konu ile ilgili sunumunu dinleyenler bilecektir, bu e-bilet demesi İtalya futboluna çok şey kaybettirdi. Aradan neredeyse on sene geçmesine rağmen İtalya’daki maçların seyirci ortalaması 90’lardaki seviyeyi daha yeni yakalamış görünüyor. Artık deplasmana giden yok, ya da gidenler ev sahibi takım tarafından bilet alıyorlar ve bu da stadyumlarda daha çok olayın çıkmasına neden oluyor. Seyirci kaybı beraberinde kulüplere mali kayıp da getirdi ve bariz bir şekilde son yıllarda İtalya futbolunun gerilemesine yol açtı. Hepsinden önemlisi Kai’nin sunumunda belirttiği gibi artık takım tutmayan sadece futbola tutkulu kitleler artık maçlara gitmiyor.
Bir diğer örnek ise Polonya’dan. Hafta sonu Polonya’da 2009 yılından beri uygulanmakta olan “taraftar kart” uygulamasının 2015-2016 sezonunda kaldırılacağı duyuruldu. Bir e-bilet uygulaması olan taraftar kart uygulamasından vazgeçilmesinin nedenini ise Polonya parlamentosu “Fiziksel Kültür ve Spor Komisyonu” şöyle açıklamış: Spor karşılaşmalarındaki taraftar sayısını arttırmak. Yani önümüzdeki sezondan itibaren Polonyalı sporseverler sadece kimlik göstererek bilet satın alabilecekler.
Son örneğimiz ise Almanya’dan. Almanya’da özellikle taraftar örgütleri ve yapılanmaları oldukça güçlü. Bu gücü sayesinde DFB (Almanya Futbol Federasyonu) ile diyalog halindeler ve daha taslak aşamasında e-biletin Federasyon tarafından telaffuz dahi edilmesinin önüne geçtiler. Şu anda Almanya’da bir çok stat taraftarların isteği doğrultusunda koltuksuz, Millerntor gibi statları taraftarlar kendisi tasarlıyor. Daha da önemlisi DFB, gücümüzü taraftarlar ile sürekli diyalogdan aldığını söyleyebiliyor. Sonuç ortada; herkesin imrendiği bir Almanya milli takımı ve her yıl itibarını daha da artıran Bundesliga.
Görünen köy kılavuz istemez: e-bilete HAYIR!

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s