“IŞİD adı altında Suriye vurulacak, İran iki ay içinde karıştırılacak.

MİHRAC URAL’DAN ÖNEMLİ UYARI: ÇANLAR YİNE ÇALMAYA BAŞLADI…

Bir kaynaktan elime geçen bilgiye göre “IŞİD adı altında Suriye vurulacak, İran iki ay içinde karıştırılacak.” Bilgi kaynağım çok ayrıntı sundu. Ayrıntılar yorumu çağrıştığı için şimdilik paylaşmıyorum. Kaynağımın verdiği kimi bilgileri ise başka kaynaklarca “kesin
doğru” teyidiyle bilgilendirildim.

Bilgi kaynağım devamla, Suriye’nin anti-emperyalist kararlı duruşu silahlı muhalefetin, selefi cinayet şebekelerinin elini güçlendirecek, ele geçirdikleri alanların kararlı şekilde ellerinde kalmalarını sağlayacak dengenin oturtulması için Suriye ordusuna darbeler vurulacak dedi. Amerikan çıkarlarına tehdit oluşturan hedef olarak isimlendirilecek “İŞİD yayılmasını önleme” adı altında gerçekleşecek bu adımlar, Suriye’de muhalefetin yaşadığı ağır hezimetleri İŞİD heyulasıyla tekrar dizayn etme amacı taşımaktadır. Bu plan bölge gaz ve petrolünün Akdenize açılma projesinin de bir parçası olduğunu hiç unutulmamalıdır. Bu projenin ölüm kültürü üzerinden yürütülmesi ise başlı başına bölge halklarının çıkarına aykırı oluşunu tescil eder.

İran’da, uzun süredir akın akın Sünni Arap bölgelerine aktarılan İŞİD militanları gelişmiş orta ölçekli silahlarla ayağa kaldırılacak ve çatışmalar başlatılacaktır. Bilgi kaynağım “dünyada denenmemiş bir silah türünün bu iç kargaşalıkta deneneceğini” ifade etmektedir. İran’ın parçalanması için güçlü inanç birliğine karşı etnik hareketlenmeler desteklenecektir.

Bilgiler bu çerçevede. Sanki bir hayal alemindeyiz birileri senaryo yazıyor ve film stüdyosunda her şeyi yerli yerince ikame ediyor.
Bu satırların yazarı komplo teorilerini hiçbir zaman ciddiye almadı; ucuz yoldan sonuç üzerinde konuşmak diye yorumladı ama öyle değil. Binlerce plan çiziliyor gelişmeler hangi planı öne çıkarıyorsa her şeyi bir kez daha gözden geçirip sürecin kesintisiz çalışması sağlanarak değişikliğin bile farkına vardırmadan planlarını uyguluyorlar. Bu güçlülerin, oynadığı bir oyundur.

Normalde de böyle olur; süper güçler kendi denetimleri dışında olan gelişimleri bile denetleme kapasiteleriyle müdahil olurlar. Her şeyi denetlemeye çalışırlar. Kaldı ki bölgemizde ağır hezimetleriyle oluşan gerilemelerin örtmek ve oyunu kendi kontrolleri altına almak için destekledikleri iŞİD, bu gün yükselen terör gücü olarak yine emperyal güçlerin ve bölgedeki kukla ülkelerin hizmetinde rol oynamaya başladı.
Bölge krizini denetleyemeyen Amerika, gelişmelerin direnme safının lehine olması karşısında İŞİD kartını öne sürmesi bölgenin yeni siyasal sorunlarının aldığı yönü de belirleyen bir veri olarak gündeme gelmiş oldu, İŞİD’in günlük olarak milyon dolarlık petrol satış ve ödemelerine icazet veren Amerika’nın olması ise bu konuya eklenmesi gereken bir veridir.

KOLAY OLAN VE ZOR OLAN

İmkanların ortaya konmasıyla her yer karıştırılabilir Amerika bile. Ama o kışkırtmadan siyasi bir sonuç elde etmek öyle kolay olmaz. Hele hele bükülmesi hedeflenen halkın direnme iradesiyse bu çoğu kez imkansızdır. Bölgemizde böylesi bir denklemin çatışması yaşanıyor.

Okyanus ötesinde ya da sınırın ötesinde olmak çok rahat bir şey. Başkasının topraklarında kanlı pazarları oluşturmak bölüp yönetmek temiz eller operasyonu yapmak yaratıcı anarşilerle bin yıllar içinde kurulu toplumsal dengeleri alt üst ederek kıyım ve yıkım baskısı altında yönetimleri tutmak. İşte bölgemizin yaşadığı gerçek tam da budur. Bu gerçek bölgemiz halklarını tek üretim direnme olan bir fabrika işçisi haline getirmiş oldu. Yaşamda ayakta kalabilmek için direnmek. Dolaysıyla direnmek yaşamak oldu.

Komşunuzu karıştırmak kolay, çevre ülkeleriyle de anlaşıp yıkıp kıymak kolay. Birini indirip diğerini çıkararak soluk aldırmadan ülkeleri karıştırmak kolay. Nasıl olsa ülkenizde bir sorun yok ya da yok gibi sürüyor hayat. Hedefteki komşunuz zafer üzerine zafer kazansa da uzun süren bu savaşta kan kaybetmeye devam ediyor ve siz zamana oynuyorsunuz, komşunuz kanlı arenada can havliyle mücadele ederken kazandığı zaferlerin yolunu kesmek için yeni oluşumlarla bir kez daha, bin kez daha saldırıya geçiyorsunuz. ÖSO- Nusra yok oldu sırada İŞİD işe koyuldu. Senaryolar ardı arkası kesilmeden sahnelenmeye başlandı. Komplo denilen bir gerçek varsa o da tam budur; gelişmelere anında yeni çözümler bulmak ve ikame etmek, ÖSO, Nursa tutunamayınca
İŞİD’i öne sürmek.

Böylece Suriye nefes almadan direnirken tüm zaferlerini anlamsız kılacak yeni bir vahşet gücüyle savaşmak durumunda kaldı. Uzun süredir rahat olan İran bile geliştirilen stratejiler altıda ezilmek üzere uyuyan hücrelerin harekete geçmesi gündeme gelecek gibi. Bilgiler bu yönde, işaretler de.

Emperyalist güçler ve bölgedeki kuklaları Türkiye, Katar, Suudi, Ürdün ve İsrail yeni hamlelerini İŞİD aracılığıyla yapmaya çalışıyorlar. Petrol gelirleriyle lojistik desteğini önemli oranda gideren bu şebeke, söz konusu ülkeler için maliyeti ucuz bir işlev görmektedir. Temiz eller operasyonu dedikleri de tamamıyla budur. Bedava hizmet sunumu budur. Üzerinde hesap yapılan ise bu örgütün EL KAİDE gibi denetimden çıkma ihtimalidir. Bölgedeki krizi kontrol edemeyen Amerika’nın bu yeni oyunu ne kadar denetleyebileceği ise meçhul. Her şeye rağmen Amerikan pragmatizmi bölge dengelerinin sarsılmış olması yaratıcı anarşi içinde kavruluyor olması bile başlı başına bir kazanç olarak yorumlanıyor.

Oysa tüm gerçekçi veriler Suriye ordusuyla dayanışma içinde olmadan İŞİD terörüyle mücadele asla gerçekçi bir mücadele olamaz. Suriye ordusuyla dayanışma yerine, İŞİD bahanesiyle Suriye ordusunu vurma planı bölgede her şeyi zıvanadan çıkaracak bir cehennemi girişim olacaktır. Bu noktada görülmesi gereken bölge halklarının dayanışması ve direnme hattına katılmasından başka bir yolun olmadığıdır.
Direnmek yaşamaktır dememizin anlamı da budur. Bu hattın öncüsü Suriye’dir; bunun için de Suriyeli olmak bu gün insan onur ve erdeminin yol haritasıdır.

Mihrac Ural – 26 Ağustos 2014

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s