Turan Dursun’u katledilişinin 24. yıldönümünde saygıyla anıyoruz

Turan Dursun’un aydınlığındaki ölümün anlamı bağnazlığın yok edilmesidir. Oysa o, ölümü yenendir, öldürülmesi olanaksız olandır, ölümle büyüyen, oğalandır; ölümüdür bağnazlığın

“Daha güzel bir dünyanın, daha özgürlüklü bir dünya olmadan gerçekleşemeyeceği açık. Daha özgürlüklü bir dünyanın kurulabilmesi için de tabuların yıkılması gerekli. Her türlü tabu yıkılmalı… Bir sürü Turan Dursun olduğunu düşünüyorum. Hızla yayılacağına da en ufak bir kuşkum yok… Ben yüzyılların doğurduğu ölüm’üm,” diyen Turan Dursun (1934-4 Eylül 1990), aydınlanma savaşımızın unutulmaz aydınlarından biridir.
UYANIŞIN ÖNCÜSÜ
Turan Dursun, aydınlığın yollarının ancak bilimin, felsefenin, özgür düşüncenin gelişmesiyle; dinin dogmalarının ortadan kaldırılmasıyla açılacağı bilincinin öncü savaşçısıdır; bilimin ve aklın verilerinin susmayacağının kanıtıdır. Dinin ideolojik kaynaklarına inerek onları eleştiri süzgecinden geçirmek, sorgulamak görevini engin bilgisiyle ve kültürüyle gerçekleştiren bir kültür adamıdır. Dinin bağnazlığına karşı uyartıcı görevinin sorumluluğunu yerine getiren bir din uzmanıdır. Tek tanrılı dinleri, onların kaynaklarını teşrih masasına yatıran bir bilim adamı; din konusunda gerçeğe ulaşan bir insandır. Ulaştığı gerçeği, rahat yaşamak uğruna mezara götürmek yerine, halkına anlatmak için ölümü göze alan bir bilgedir.
“Yazdıklarım, en sağlam kabul edilen temel kaynaklara dayalı. Çürütecekler varsa, buyursunlar, bunları çürütsünler” diyen bir güvenin simgesidir. Aydın görevinin ve sorumluluğunun gereğini yerine getirdiği için yazdıkları yaygın tepkiler alan, toplumda dalgalanmalar yaratan bir uyanışın öncüsüdür. Gılgameş’le başlayan ölümsüzlük arayışının günümüzdeki en önemli halkalarından biridir. Başka ve aydınlık bir dünya kurulsun isteyen bir derviştir. Toprağımızın onurlu ve sevdalı bir aydınlanma savaşçısıdır. Cumhuriyet devrimlerinin sürdürülmesi çabasının onur taşlarından biridir. Özgür ve aydınlık bir gelecek özleminin değerli bir bilgi hazinesi; bu hazinesini görkemli bir cömertlikle topluma açan bir ışık kaynağıdır; korkuları, bağnazlıklar, safsataları, hurafeleri yenmenin yürekli bilimcisi, “Karanlığı öncü oğullarıyla yara yara ilerleyen” büyük insanlığın bu savaşımının gözü pek bir kurbanıdır o…
Aydınlık okyanusumuza “Kuran Ansiklopedisi” (8 c.), “Kutsal Kitapların Kaynakları” (3 c.), “Tabu Can Çekişiyor: Din Bu” (4 c.), “Müslümanlık ve Nurculuk”, “Allah”, “Kuran”, “Dua”, yaşamöyküsünden kesitler sunduğu “Kulleteyn”, “Ünlülere Mektuplar”, “İlhan Arsel’e Mektuplar”, “Şeriat Böyle”, “Din ve Seks”, yeni bir dünyanın kapısını araladığı “Evren Bir Şaka mı?” adlı yapıtlar armağan etmişti Turan Dursun. Onun yaşamının özünden kesitler sunan Şule Perinçek’in hazırladığı “Turan Dursun Hayatını Anlatıyor” ve oğlu Abit Dursun’un yazdığı “Turan Dursun ve Aydınlanma”, “Babam Turan Dursun” ve İbn-i Haldun’dan çevirdiği “Mukaddime” (2 c.) ile birlikte aydınlığını sunan kitaplarını bir kez daha anımsayalım.
BAĞNAZLIĞIN ÖLÜMÜ
“Atatürk, Türkiye’nin büyük bir şansıdır,” diyen Turan Dursun yazdıklarının bedelini canıyla ödeyebileceğini bilmiyor muydu? Bu soruya yanıt olarak Hasan Yalçın’a, “Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım?” dedi. O, bir aydınlanma savaşçısı olarak yanıtladı soruyu. Ve o anda ölümü yendi. Ölümün ötesine geçti. Ölüm, Turan Dursun’u daha da büyüttü. Yazdıklarının uğruna yaşamını feda etmiş olmasının büyüsüyle daha çekici hale geldi. Adı, ölümsüz aydınlanma kurbanları arasına yazıldı. Kitapları, ancak ölümünden sonra yayınlanabildi. Onun aydınlığındaki ölümün anlamı bağnazlığın yok edilmesidir. Oysa o, ölümü yenendir, öldürülmesi olanaksız olandır, ölümle büyüyen, çoğalandır; ölümüdür bağnazlığın. Aydınlanmamızda çığır açan, bağnazlığın bilgi ışığıyla yok edilmesi için önümüze bir hazine koyan Turan Dursun’a layık olmak; onun aydınlığını taşıyan kitaplarıyla ve düşünceleriyle kucaklaşılarak gerçekleştirilebilir ancak.

Öner Yağcı……………………….

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s