IŞİD’in elindeki 49 rehinemizin ülkeye dönüşü hakkında analizim:

-Daha önce yazmıştık. IŞİD’in elindeki 49 rehinemiz, Türkiyeyi IŞİD karşıtı koalisyonlara katılmaması yönünde bir tehdit olarak tutuluyordu.
– Söylendiği gibi Türkiye ile IŞİD arasında sevgi dolu bir dostluk yok. İlişkiler poker masasında olduğu gibi tehditler ve blöfler üzerine yürüyor.
– IŞİD’in Irak’a girdiğinde hedefi, merkezi hükumeti yerle bir etmek ve Güney Irak topraklarını tekrar istikrar sağlanamayacak şekilde karıştırmaktı.
– Ancak gerek Merkezi Irak ordusu, gerek İran’ın yardımları ile IŞİD’in Güney Irak topraklarını istikrarsızlaştırma planı ters tepti.
– Bunun üzerine Güney Irak’ta duvara çarpan IŞİD, tam tersi yöne doğru yöneldi. Hedefinde Kuzey Irak vardı!
– IŞİD’i Irak’a sokan ABD ve Batılılar böyle bir sonuç beklemedikleri için telaşlandılar. IŞİD’in varlığı ters etki yapıyordu çünkü. İstikrarsızlaştırılması gereken merkezi Irak hükumeti, IŞİD tehlikesi sebebi ile daha bir içiçe geçmiş, İran’ın bölgeye olan nüfuzu daha fazla artmış ve ABD’nin sıkı müttefiki Kuzey Irak Barzani yönetimi tehlike altına girmişti.
– Bunun üzerine IŞİD’in mimarı ABD ve Batılı devletler yeni bir operasyon kararı aldı. ABD’nin yıllardır titizlikle kurduğu düzeni tehdit etmeye başlayan IŞİD’i Irak topraklarından kovacaklardı. Ancak IŞİD’in tamamen imha edilmesi söz konusu olamazdı.
– Bu sırada Türkiye, IŞİD’in Irak’tan kovulma operasyonuna katılmayacağını açıklıyordu. Bunun sebebi kuşkusuz IŞİD’in elindeki 49 rehinemiz ve IŞİD’in Türkiye topraklarında ki hücre evleri idi.
– Çok geçmeden MİT ile IŞİD arasında pazarlıklar başladı. MİT’in gündeminde silahlı bir operasyon yoktu. Cihan devleti söylemi ile ortaya çıkmış Davutoğlu hükumeti için 49 rehine büyük bir engel teşkil ediyordu.
– MİT’in IŞİD ile pazarlıkları kısa sürede sona erdi. 49 rehinemiz kan dökülmeden geri verildi. IŞİD, resmi internet sitesinde “Türkiye IŞİD’i tanıdı” diyordu!
– Peki 49 rehine karşısında Türkiye’den istenen ne idi? Anlıyoruz ki, Amerikalılar artık IŞİD’i Irak’ta istemiyor. IŞİD planı Irak’ta başarısız oldu. Fakat IŞİD gibi girdiği her yere istikrarsızlık götüren bir gücün imha edilmesi de söz konusu olamazdı!
– Türkiye, IŞİD’in Irak’ta uğrayacağı operasyona karşı Kuzey Suriye topraklarını IŞİD’e bir tampon bölge olarak vaat etti.
– Böylece IŞİD’in yardımı ile hem Kuzey Suriye’de yuvalanan PKK’nın Suriye kolu PYD’yi bitirecek, hemde verdiği sözü tutup IŞİD’e korunaklı bölge oluşturacaktı.
– Amerikalılar Türkiye’nin bu operasyona katılmasını istemelerine rağmen, Türkiye’nin IŞİD ile Ortadoğu’da çıkarlarının kesişmesi yeni dengeleri doğuracaktı.

Cenk EĞİLMEZBiLEK

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s