Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye seyahat edeceklere İŞİD ve POLİS konusunda uyarıda bulundu.

Alman Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasından yayınlanan uyarıda, özellikle Türkiye-Suriye sınır bölgesinin büyük bir tehlike taşıdığı belirtilerek, 27 Şubat tarihinde Kilis bölgesinde (sınır bölgesi) arabaya konulan bombanın patlaması sonucunda 30 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

20 Ocak 2014 tarihinde de Bab-al Hawa sınır bölgesinde 16 kişinin öldürüldüğü ve bu saldırının doğrudan Suriye’den Türkiye’ye sınır bölgesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

ŞEHİR MERKEZLERİ VE OTOBÜSLERDEN UZAK DURUN

Ülkede militan grupların tehlike potansiyeli taşıdığı belirtilen uyarı niteliğindeki açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Militan grupları terörist tehlike taşımaktadır. 2013 yılında Ankara’da Amerikan Büyükelçiliği önünde patlama oldu. 11 Şubat 2013 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde sebebi henüz bilinmeyen patlamalar sonucu en az 50 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi yaralandı. Alman Dışişleri Bakanlığı özellikle şehir merkezindeki yerlerden, toplu taşıma araçlarında bulunmaktan vatandaşların kaçınması konusunda uyarıda bulunmaktadır.”

Ülkenin Güneydoğu Bölgesinde ise sokaklarda ve askeri hareketliliğin mevcut olmasından dolayı sıkı kontrollerin olduğu, PKK ile hükümet arasındaki müzakerelerden dolayı ‘ateşkes’in devam etmesine rağmen o bölgelerde de vatandaşların güvenliği konusunda uyarıda bulunuldu.

POLİS KONUSUNDA UYARI

Açıklamada “İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde gerçekleştirilmesi muhtemel gösterilerde polis tarafından gözyaşı bombası, gaz kapsülü kullanılabilinir, gözaltılar olabilir ve toplu taşıma araçları engellenebilinir. Bu nedenle Türkiye’ye yolculuk edenler özellikle kalabalık yerlere girilmemeli, olası gösterilerden uzak durulmalı, medya haberleri titizlikle takip edilmeli” denildi.

FOTOĞRAF ÇEKMEKTEN KAÇININ

Açıklamada ayrıca, “Suriye-Türkiye sınırında bulunmaktan ve fotoğraf çekmekten kaçının. Askeri girilmez bölgelerin yerleri levhalarla belli olmamaktadır. Bu bölgelere kesinlikle girmeyin ve fotoğraf çekmeyin. Zaten bu bölgeler yasak olan yerlerdir. Askeri bölgelerde herhangi bir engelle karşılaştığınızda mutlaka Türk konsoloslukları ya da Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ile temasa geçin. Sınır bölgesinde fotoğraf ve film çekmek yasak olduğundan bu yasağın prensip olarak tüm sınır bölgesi için de geçerli olduğu hesaba katılmalı” ifadelerine yer verildi.

Süheyla Kaplan/ Almanya

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s