UYAN TÜRKİYE 

Kış erken ve sert geliyor. Kış ile birlikte ülkenin tarihe geçecek günleride yaklaşıyor.

Bir kaç gün sonra yapılacak sınır ötesi müdahale ya da savaş teskeresi oylaması çok önemli. Birileri orta doğuda çuvalladı diye bozulan planları kurtarma işi Türk çocuklarına düşecek.

Bu çuvallamanın manası nedir?

– IŞİD kontrolden çıkmıştır. Para ve insan gücüne kavuşan örgüt bu imkanları kullanarak yasal bir yaşam alanı oluşturmaya çalışmaktadır. Zira parayı harcayacak yerin yoksa paraya sahip olmanın manası da yok. Bu yeni bir Kaddafi Libya sı, yeni bir Saddam Irak ı anlamını taşımaktadır. ABD nin çıkarmaya çalıştığı kazıklardan birincisi budur.

– IŞİD; ÖSO yu ve PKK yı, bunlar bitincede Peşmergeyi temizlemek zorundadır. Bu bölge petrol ve enerji bölgesidir ve IŞİD kar ortağı ya da risk istememektedir. PKK nın temizlenmesi demek BOP projesinin ve Türkiye den koparılacak toprak üzerindeki hesapların son umudunu da yitirmesi demektir.

– IŞİD in derdi İslam ya da mezhep değildir. Derdi bölgedeki enerjinin tek pazarlayanı olmaktır. Bunun için kuzey Suriye PYD bölgesine yönelmiştir ve başarılı olamazsa yöneleceği ikinci hedef İskenderun dur. Zira petrolü denize ulaştırmak zorundadır.

– PKK Türkiye sınırları dışında ciddi güç kaybetti. Tek dayanağı PYD den sağladığı savaşçı gücü. O da tükenmek üzere. Kobani de kaybolan onurunu Türkiye sınırları içinde kurtarmak isteyecektir.

– Demirtaş ın üzerinde durduğu ve nedeninin tam olarak çözemediği bir konu var. Bu gün basın toplantısında bu konudan bahsederken dahi çözmek için düşünüyordu. Türkiye kara müdahalesine destek vermek için tek şart ileri sürdü. Uçuşa yasak bölge oluşturma şartı. Bunun anlamı ve ısrarın nedeni ne olabilir? Böyle bir bölge oluşturmanın fiziki şartı belli. Bu yasaklı bölgenin bir kontrol edeni olmalı. Bu da sınır şartları gereği doğal olarak Türkiye olacaktır. Kontrol Türkiye savaş jetlerince sağlanacak. En iyimser ihtimal ile, PKK-PYD ve diğer terör unsurları Türkiye tarafından daha harekete geçmeden önlenebilecek ve başka yardımlar almaları engellenecek. Teröristlerin Türkiye ye sızmasının önüne geçilecek.

– Kobani ve çevresindeki bölge PKK içinde, IŞİD içinde önemli. Türkiye ye geçiş noktası. IŞİD alırsa PKK nın fiziki bağlantısı kesiliyor.

– PKK Suriye de kaybettiği itibarı Türkiye de kazanmak için içeri yönelecektir. Zira ağır kış şartları ile birlikte doğu ve güney doğuda kitlesel eylemler zayıflayacaktır. Büyük batı kentlerindeki sempatizanlar harekete geçirilecektir. İşte bu nokta ayrıca önemli. Zira büyük kentlerde bir çok Suriyeli de mevcut. Aç ve barınaksızlar. PKK bunları da kullanacak ve ciddi anlamda can ve mal güvenliğine zarar verecek olaylar yaşayacağımız aşikar. Ana hedef nefret ve infiali körükleyerek ayrışmayı hızlandırmak olacaktır.

– PKK nın kaçakçılık ve uyuşturucu faaliyetleri IŞİD ile oluşan savaş durumu nedeni ile sekteye uğradı. Batı yardım yapmazsa ne silah ne de insan kalır. HDP de bu yüzden PKK yı terör örgütü listesinden çıkartma gayretinde.
Ekonomik gücünü korumak için örgüt Türkiye içi haraç ve soygun faaliyetlerine yönelecektir. Örgütü perdelemek için bu işte Suriyelilerin kullanılma ihtimali büyüktür.

– Eğer meclis savaş teskeresini kabul ederse bütün bu denklemler iyice karışacaktır. Güney doğu cephesinde savaşa tutuşmuş bir ordu demek, o bölgede kontrol dışı kalmış ve her türlü provakasyona açık sempatizanları boş bırakmak demektir. Cephenin tek olarak kalacağından kimse emin olamaz.

Bunlar ihtimal hesapları. Fazlası eksiği sizlere ve yorumlarınıza kalmış durumda. Çözümü nedir? Derseniz, o tren çoktan kaçtı…

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s