Kurban

Bu kelime “Zekat” (vergi), “Fitre” (herkesin vermesi gereken) ve “Sadaka“dan farklıdır.

Zekat >>> Bordronuzdan kesiliyor, ya da siz Maliye‘ye veriyorsunuz.

FİTRE ise >>> zengin ya da fakir, herkesin vermesi gereken bir “kada, bela savmabedelidir.

Sadaka bunların dışında gönlünüzden kopandır.

Dördüncü olarak KURBAN, Farz olmayan (adak ise farzdır, değilse değildir) ve miktarı iyice belli olan, Allah için ve Allah rızası için yapılan iştir.

 

Bu dördüncüsü, izleyen beşincisiyle akrabadır >>> Allah’a borç vermek: Kıtal yapmak. Beşincisi ise tüm bunların en şereflisidir; bu beş şeyi veririz ömrümüzce.

 

Vergi (Zekat) BİZE HİZMET OLARAK GERİ DÖNER; Zekatın karşılığını alırız.

Fitre” fakirin de vermesi gerekendir; kaza-bela defeder ve ailenin tüm bireyleri için ayrı ayrı verilir ve de fakirlik bahane değildir; bela savdığı için KARŞILIĞINI almış oluyoruz fitrenin.

Sadaka “Gönlümüzden kopan” ek bir iyiliktir; Sadaka verenin illa ki malı artar; yani karşılığını almış oluyoruz.

Kurban‘ın da karşılığını alıyoruz; çünkü içinden BİZ DE yiyoruz ve de ikram ettiklerimizKOMŞUMUZDAN bize GERİ geliyor, yani karşılığını alıyoruz.

 

KARŞILIĞINI ALMADIĞIMIZ TEK ŞEY KITAL’DİR. Allah’a borç veriyorsunuz (kula değilAllah’a borç veriyorsunuz DİKKAT!!!!! Allah’a sadaka, fitre, zekat vermiyorsunuz). Allah’a BORÇ VERİYORSUNUZ: “Kıtal“.

İşte bunun KARŞILIĞI yok, yani Kıtal bir YATIRIM gibi size dönmez; hizmet olarak, ya da kurban eti olarak komşunuzdan gelmez. Çünkü Allah kurban yemez, zekata ihtiyacı yoktur.

Ama KITAL!!!!!!!!!

 

Zekatları verdik, fitreyi, sadakayı da verdik, bayramda kurban da keseceğiz. Pekiyi Kurbannedir? “Rabbin için kurban kes“, “Allah’tan başkasının adına kesilmiş hayvanlar haramdır“, “İsteyene de istemeyene de kurbandan verin“… İbrahim oğlunu kurban etmek istedi.

 

Gelin önce KURBAN bayramını Hanif yöntemle yeniden özetleyelim:

Yılda 90 ila 121 gün kadar süren HARAM AYLAR yani Hac ve dolayısıyla Kurban olayı var;kurban bayramı dört gün değil dört aydır. Yani haram aylarda HACI olursunuz; bu Umredeğil, doğrudan HACC’dır.

Yüz gün boyunca KURBAN kesebilirsiniz; onu son dört güne SIĞDIRIP hayvan katliamına çevirmeden 100 güne yayabilirsiniz.

Son dört günde dört milyon adet KURBAN kesmek HARAMDIR ve KATLİAMDIR.

 

Bir de Hacca gitmeyen yüz milyonların kestiği kurban var ki, o da AYNI günlere denk geliyor ve yenmiyor o etler. Fakire de değil, zengin komşular arasında trampa biçimine dönüşüyor.

Oran sitesinde (Ankara) 550 lojmanda kurban kesilecek. Eski milletvekilleri ve idari zenginlerle orada bin kişi bin kurban kesecek ve o kurban eti o siteden dışarı çıkmayacak. En küçüğünün on milyar aylığı var ve kurban gösteriş ve trampa haline girecek.

Nasıl ki namazın MAUN yani yüze geri atılanı varsa, Kurbanınız da böyle olacak.

 

Sokaklar sel gibi kana boğulacak; çocuklarımız deprasyona girecekler. Bahçelerinde besledikleri sevimli dostları hayvanların kan revan içinde ölümünü seyredecekler ve alınlarına bir parmak kan lekesi izi bırakılacak.

 

THY denen yolsuzluk kurumu araçları dolaşacak (deri inanılmaz bir zenginlik, beş milyar dolarlık bir endüstri). Ya da buna karşı çıkan ve parasını yıllardır Taliban‘a gönderen ya da Apo‘nun gerillarına peşkeş çeken MÜSLÜMAN sakallılarımız / cübbelilerimizortalarda gezecek, deri isteyecekler.

 

Kurban 4 ayın işidir; dört ay hacca gidilebilir. Kurban bayramı SEMBOLİK olarak Ramazan bayramından sonraki 70 gündür, SEMBOLİKTİR!

Kadir gecesi ya da Ramazan gibi, hiç bir TİTİZ kıymeti HARBİYESİ yoktur. Kadir gecesi, Ramazan‘daki YENİ ay, bunlar çok önemlidir ve sembolik değildir.

Ramazan (şeker) bayramı da SEMBOLİK değildir; Kitap-hesap işidir. Ramazan bayramının amacı ÇOCUK GİYDİRMEK, yetim-yoksul çocuk okutmak, sahip çıkmaktır. Kurban bayramı ise semboliktir. “Doyurmak dahil” amacı yoktur (unutmayınDÖRT gün değil, DÖRT aydır doyurma mühleti, yani fukaralar ET YİYOR diye kendinizi kandırmayın).

 

>>>> Kurban eti Gayri-Müslimlere verilebilir mi?

 

Ayet diyor ki: İSTEYENE ve İSTEMEYEN HERKESE VERİN! Hristiyan çocuğu >>> Akil-baliğ değilse MÜSLÜMAN ve O DÜNYA MÜSLÜMANI. Annesi, babası, ablası, abisi Hristiyan olsa da İSTEMEYENE DAHİ kurban eti verin diyor AYET. Tamam? Mutmain oldun mu?

 

>>>> Herkese kelimesi Müslümanlar dışındaki diğer dinleri ve inançsızları da kapsıyor mu?

 

EVET, EHLİ KİTAB TAMAMEN BİZDENDİR; onları yargılayacak ALLAH‘tır, BİZ değiliz.

Allah’ın emri şudur: “Ehli kitaba GÜZELLİKLE davranın, deyin ki: SİZİN ve BİZİM RABBİMİZ AYNI ALLAH’TIR, TEK OLAN ALLAH’TIR“. “Onlara iyi örnek olun“. “Onlar size saldırmadıkça siz onlara ASLA saldırmayın.

Nasıl ki TÜM DÜNYA ÇOCUKLARI bizim MÜSLÜMAN çocuklarımız ise, tüm insanlık da bizim taaaaaaaa ADEM ve HAVVA‘dan ÖZBEÖZ kardeşlerimizdir (ama bazı kardeşlerimizin adıHabil, bazılarının Kabil olabiliyor).

İnançsızlara gelince: SON NEFES’e (yani Allah’a verdiği kulluk sözünü hatırlayana) kadar İNANÇSIZ da tevbe edebilir. Benim milyonu aşan okurum ve bu gibi gruplar arasında tamamen ATEİST olup da şimdi bana taş çıkaran, değil yüzlerce, binlerce kişi var.37 yılda binlerce ATEİST sırf kitaplarımı okuyarak ya da sohbetlerime bir şekilde ulaşarakTEİST oldular; ateistliği bıraktılar.

 

Çıkmayan canda her zaman ÜMİT vardır. Son eşim hariç (ki o Müslüman) önceki beş eşim zıpır kızlardı (hostes, manken, spiker vb.), onlarla evlenmemin yegane nedeniMÜSLÜMANLIĞI zaman içinde kabul etmeleriydi. Yani önce ATEİSTLİĞİ bıraktılar, sonra Hristiyanlığı atlayıp direkt Müslüman oldular. Şu anda beşi de NAMAZ kılıyor. Ama onları tanıdığımda tam uçarı ve ateistlerdi; biri uyuşturucu alışkanlığını bile bıraktı (sırf bunun için evlenmiştim). Ben bile ATEİSTTİM, böyle Papazlara ve sonra da Taliban‘a, Hizbullah‘a bakınca insan nasıl ateist olmaz.

 

>>>> 58(Mücadile) 22: Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. Allah’ın hizbi (hizbullah) işte bunlardır. Dikkat edin! Allah’ın hizbi (hizbullah) başarıya ulaşanların ta kendileridir!”

 

Hizbullah“! Bu Allah’ın mübarek sözüdür. Gelgelelim ki KULLANMAK istemiyorum, hizbullah deyince Kur’an‘daki bu kutsal söz değil, “GONCA Kuriş” ve nice mezarlar geliyor gözümün önüne; ben Hizbullah deyimini KULLANAMAZ oldum.

Tıpkı ADLER‘in WEMB Armasını, Hitler‘in NAZİ Svastikasına benzetmesi gibi. Yani gamalı haçtan nefret ediyorum, tiksiniyorum ama gel gör ki, O WEMB Arması İDİ / OLACAK. Hizbullah, Şeriat vb gibi bu laflardan da aynı durumda kaçınıyorum; kullanmak istemiyorum.

Hatta El Kaide’lere bakınca “Müslümanım” demek bile gelmiyor içimden, “HANİF Müslimim” diyorum. Çünkü: “Allah sadece Haniflerden RAZI olmuştur ve ONLAR da ALLAH’TAN RAZI olmuşlardır“. İki cennet alanların, iki selamı olanların, iki kez imanedenlerin GRUBUDUR HİZB AL ALLAH!!!!!! Hizbuşşeytan‘ın değil!!!

 

>>>> 58(Mücadile) 19: Şeytan onları kuşattı da Allah’ın zikrini onlara unutturdu. İşte bunlar şeytanın hizbidir (hizbuşşeytan). Dikkat edin! Şeytanın hizbi (hizbuşşeytan) hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

 

KURBAN BAYRAMI semboliktir. Sadece Müslüman liderlerin TENHA olsun diye buluştukları dört gündür (Tam tersine en kalabalık oluverdi). SEMBOLİKTİR. Diyanet takvimi, Hans takvimi falan gerektirmez. Kadir gecesi gibi İLLA ki değildir; Ramazan bayramı gibi hilal göründü misali değildir.

 

Hatta beş on gün gecikse bile önemli değildir. Ortalama 70 gündür iki bayram arası; siz doksan da diyebilirsiniz. Kabe’yi bulan, kuran, imar eden İbrahim idi. Yılın üçte birini (120 gün) orada geçirirdi, şu gün TAVAF edeceğim demedi. Oğlu İsmail‘in Kurban olayı iseBAYRAM‘a falan da denk gelmedi. Diyorum ya Kurban bayramı RASTGELE bir tarihtir…

 

Bunu iyice anladıksa, şimdi Kurban konusuna geçebilirim. Sembolik bir bayramın ve de dört ay süren bir HACCIN yılın 120 gününde kesilen KURBANIN sembolik ve katliam dolu dört güne dönüştürülmesi (no comment) Haniflikten, yani bizden değil!

 

Kurban kesilir mi? Kesilir elbette! Zaten KESMESEK de kasapta 360 gün et yok mu? Onlar da kesilmiyor mu? Hem de besmeleyle. Et yemiyor muyuz? Yiyoruz elbette. Pekiyi ben neye karşı çıkıyorum. Violance olana, Genocyd olana, Fatal Vandalizme karşı çıkıyorum.

 

Kurban kelimesinin 7 anlamı var: KITAL >>> Katil köküne dayandırılırsa başka, KITAL>>> Allah’a borç vermek sözüne dayandırılırsa BAŞKA anlam verir; tıpkı HALİFE gibi (hem iktidar, hem de muHALEFet, yani iktidara karşı çıkma). KITAL de böyle; hem “Kurban katlet”, hem de “Allah’a borç ver”!

 

BEŞİNCİSİ KITAL dedim.

Yıllar önce CHP milletvekili ve diğer üstadlarımızla tartışıyordum “Kurban parasını KITAL etsinler” diyordum. Örneğin 250 milyon lira mı bugün, bunu Arap çöllerine gömmenin, ya da zenginden zengine trampa etmenin bir anlamı yok, Kapıcılardan başka fakir de bulamıyorsunuz metropolde (Kapıcılar çoğumuzdan zengin). Öztürk‘ü İKNA ettim, diğerlerini değil.

Hocam” dedim, “Sen öğretmen, ben öğretmen“. Yani kasap, manav falan değiliz, “bizim asli görevimiz nedir?” dedim. Bilemedi. “öğrenci yetiştirmek” dedim. Onu da “iyi öğretmek” anlamına aldı. Hocam dedim: “ÖĞRENCİYİ YETİŞTİRMEK, YANİ OKUTMAK bizim görevimiz“.

 

O çağda kurbanlık koyun 75 milyon TL idi; ikimiz bu bedeli HARCINI ödeyemeyen ve okulla ilişkisi kesilecek olan öğrenciye verdik, o okulu bitirdi. BİTMEYECEKTİ, eğer kurban kesilseydi, kavurma, etli pide olarak orada bitecekti. Ama biz KITAL yaptık, yani ALLAH’aborç verdik.

Diğerleri de, “yahu ele güne karşı ben kurban kesmezsem zehrolurum” falan dediler.

Demek ki kurban ALLAH İÇİN, ALLAH ADINA değil, ELE-GÜNE karşı, ellerin rızası için kesiliyor, öyle mi??? “Allah’tan başkası adına kesilen haramdır” diyor Maide 3. ayet. Ele güne karşı ha??? El-gün senin kurbanını kabul etsin (Allah kabul etmeyecektir).

 

Bundan önce “illa ki yetim ya da yoksul okutun” diyordum. Ama bunlar artık sizin seçtikleriniz değil, BENİM söz verdiklerim. Eğer kurban ücretlerinizi BANA değil ALLAH‘ımıza Kıtalederseniz, ben hazırım. Ama kurban kesmek isteyen kessin. Fakat KITAL kurban katlinden daha HAYIRLIDIR.

 

Gücü olmayan arkadaşlara da bir fırsat: kurban asla iki bacaklı (tavuk) ya da beyaz et (balık gibi) olmaz. Kurban bir kaç kişinin birleşmesiyle de olabildiğinden, HERKES, KITAL yapabilirBU BİR KIYAKTIR;). Bunun sonucunda, hem KITAL yapmış oluyorsunuz, hem de NİYETkurban olduğundan KURBAN KESMİŞ oluyorsunuz. Yani kurban kesmeden kesmiş oluyorsunuz (ayetler)…

 

Kurban bahsi bittiğine göre bu konuda sorular var mı? Mutmain olunmamışlıklar falan var mı? Mübarek Kurban bayramı ASLINDA budur. Hiç SEMBOLİK olduğunu düşündünüz mü?

Çünkü HACC (HARAM AYLAR) 4 AYDIR. Bayram ise “ileri gelenlerin, yöneticilerin buluştuğu 4 GÜN“den ibarettir. Dört ay kurban kesilebilir, dört gün değil. Çünkü ayetler böyle (haram aylara bakınız).

Haram aylar ile ilgili sağlıklı bilgi Diyanet sitesinde var, kontrol ettim doğru. Birbirini izlemeyen “değişken dört ayrı ay” ya da “28 gün x 4 ay, 112 gün“. Yani “dört kez hilal” görüyorsunuz, bu da 112 gün eder. 4 günlük HACC‘da hilal demiyor ayet. HACC (4 haram ay) İÇİN ölçü diyor ayet!!! EVET, HARAM AYLAR ile ilgili bu AYET!

 

>>>> Bakara-189: Sana, hilallerden sorarlar. De ki: Onlar, insanlar ve özellikle hac için vakit ölçüleridir.

>>>> Peygamberin uygulamasına bakmak istiyorum?

 

Resulullah 4 haram ayda ihrama girerek, saçını kazıtarak Hacc yaptı. O zaman Mekke “Ebu Süfyan”ın elindeydi. Bunları (siyeri) bilmen, HADİS palavlarını bilmekten çok daha önemlidir.

O dört AYDA yani HACC döneminde savaş yapılmazdı. Kabe’de (360+1) Put olduğu halde Müslümanlar TAVAF yapıyorlardı. Yılda dört ay MÜSLÜMANLARLA diğerleri karışmasın, hemen ayırt edilsin diye saçlarını kesiyorlardı. OK? Mutmain misiniz?

 

>>>> Fitre vermek ile ilgili ayet hangisi?

 

Fitre ile ilgili ayeti de bulmam gerekli, söz veriyorum bulurum. Fatır, bu kelimeyi arayınız.

 

>>>> 6/14; 12/101; 14/10; 35/1; 39/46; 42/11; 73/18.

 

Bunların hiçbiri değil. Yani “T” harifini siz kalın bulmuşsunuz. Fatir gibi, Fitre gibi. Kelime kökü “fe-te-re“. Fe-Tı-Ra değil. Anlamı “canına karşı diyet ödemek” demek; “canına karşı bela savma ücreti” demek. Evde kaç kişi varsa, hepsininkini öder aile reisi, çocukları da. “Fetere” diyet demek.

 

>>>> Bakara-273: (Yapacağınız hayırlar) kendilerini Allah yoluna adamış, bu sebeple yeryüzünde kazanç için dolaşamayan fakirler için olsun. Bilmeyen kimseler, iffetlerinden dolayı onları zengin zanneder. Sen onları simalarından tanırsın. Çünkü onlar yüzsüzlük ederek istemezler. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir.

 

>>>> “fatir” >>> “f-t-r” >>> Durgun, füturlu, gevşek. (Ilık, az sıcak manası var.)

 

Bir de İFTAR‘a bakar mısın, sözlükten lütfen (bu da onun türevi). İftihar değil “İFTAR“. İşte bu >>> Kendisi İFTAR >>> FİTRE. Arapçanın özelliği bu; Fitre / İftar ÖLÇÜ, yani ne kadar ödeneceği için bir kriter olarak verilmiş, böylece bulunmuş oldu (sözlük pek güdük galiba, hiç etimolojisine falan inmemiş).

 

>>>> İftar vermek oradan mı geliyor?

 

Elbette; bir iftar yemeği bedeli BİR FİTRE (bir kilo buğday gibi) demektir. Ramazanda fitreyi ne kadardan verdiniz, bilen var mı? Bunun adı fitre ve de fidye ile ANLAMDAŞ.

 

>>>> Burada bir insanın bir doyumluk yiyeceği kadar hesapladım?

 

Doğru! Bunu fakirler de verecek, beşikteki bebek de, bu canın sigortasıdır. Fakir, mesela düşkünler evine, Darülaceze, çocuk yetiştirme yurduna vb. Bu TOTO parası gibiHERKESTEN alınıyor ve meblağ büyük olduğundan ekonomiyi canlandırıyor. Herkes kazanmıyor ama hayır kurumu ya da düşkünler kazanıyor, yani büyük ikramiye bir kaç kurum oluşturuyor.

 

Kurban derilerinin hibe edilmesi de FİTREDİR. Fakat bu işin mafyası var, yani tüccarı var. Kurban derilerinin böyle BOL katliam sonrası toplanıp dabaklanması. Kazlıçeşme atölyeleri aracılığıyla Avrupa’ya bire-yediyüz katlanarak ihraç ediliyor. Sakallı tüccar bundan GİZLİhisse alıyor. Sadece bir yıllık kurban derisi toplatarak Mil-San (Milli Gazete) tesisleri kurulmuştu, iyi hatırlıyorum.

 

>>>> Çocuklarımıza verdiğimiz harçlıklar, hanımımıza verilen mutfak ihtiyaçları için verilenler vb, hangi tanıma giriyor?

 

NAFAKA“, yani onlara İNFAK ediyorsun, iaşe veriyorsun. Zaten BEŞİNCİ olan en büyük değer de Kıtal‘den kasıtla İNFAK etmekti. Eğer kurbana dayalı bedel gönderiyorsan (öğrencilere) bu Kıtal’den infak oluyor. Eğer durup dururken gönderiyorsan, yani amacın kurban, bayram falan değil, sadece alicenaplık ise, o zaman Allah’a borç vermek anlamındaİNFAK ediyorsun.

 

Arapça böyle karışıktır ama aslında basittir. Sadece -mesela- Halife ile muhalefet, Kıtal(Katl) ile kurban bedeli olan Kıtal farkları. Yani hayvanın canına bağışlayıp azad ederek, o infak ettiğini HAYRA kullanıyorsun. Yemek yersin biter ve sadece yiyen doyar ama Kıtal’in infakında öğrencini okuttun mu O BİTMEZ.

 

>>>> Nurcuların da talebe yurtları var.

 

O öğrenciler “Militan“. Onlar ücretlerini alıyor. Bakılmıyor onlara, GÖREV veriliyor, ihtilal emri veriliyor. Gizli ihtilal yapılmasına karşılık ücret alıyorlar. Oysa ben HİÇBİR ŞEYalmıyorum, hiçbir şeye karşılık, Hiçbirşey.

 

>>>> Bakara-245: Kim var Allah’a güzel bir şekilde borç verecek? Ve Allah böyle birinin verdiğini birçok kez katlayarak artıracaktır. Allah, kabz haliyle kısar, bast haliyle açıp genişletir. Ve yalnız O’na döndürülürsünüz.

 

Bu ÇOK GÜZEL. Ve benim, hayat hikayem bunun üzerine kurulu. Verdiğiniz KATLANARAKsize döner. Allah‘ın bileceği bir BEREKET o! Bunu açıklayamam.

 

Ama kelimenin güzelliğine bakınız: Allah’a borç vermek. Ve hem bunu katlayarak geri ödüyor, hem de HATALAR BAĞIŞLANIYOR. Hem de Allah olumluılımlı oluyor (Halim).İbrahim’e dost olduğu gibi zaten mülk O’NUN, sen ben emanetçiyiz. Onun verdiğinden O’na borç veriyoruz. Yorum yok.

 

Hans von Aiberg, 29 ocak 2003

 

(>>>> ile başlayan satırlar Aiberge ait değildir.)

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s