CHE Hakkında 12 gerçek

Ernesto Che Guevara, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok bilinen ve sevilen devrimcilerdendir. Belki de şimdiye kadar Che hakkında pek çok şey okudunuz veya duydunuz. Şimdi bu bildiklerinizi aşağıdaki sorular aracılığıyla hatırlamaya ve yeni bilgiler eklemeye ne dersiniz? Cevaplar en altta.


 1. Che’nin severek okuduğu yazarlardan birkaç örnek verebilir misiniz?

1- ilk karede Simonov'un Gunler ve Geceler kitabini okurken.


 2. Che Guevara’nın motosikletle o uzun yolculuğa birlikte çıktığı arkadaşının ismi nedir?

2-Che ve arkadasi Alberto Granado motorsikletlerini tamir ederken


3. Che lakabını nerede ve nasıl almıştır? Bunu bildiyseniz, bir de bu lakabı takanı da bilirseniz harika olur.

3- Guetamala, 1954Ernesto'nun Che olarak anilmaya baslandigi yillar.


4. Che’nin bir başka lakabı daha var, onu da biliyor musunuz?

4- Rugby oynadigi donemde fuser lakabiyla anilmaktaydi.


5. Che’ye binbaşı rütbesi kim tarafından ve nasıl verilmiştir?

5-Sierra Maestra daglarinda Fidel Castro ve yoldaslariyla birlikte. Artik Binbasi Ernesto'dur o.


 6. “İki, üç daha fazla Vietnam” vurgusunu nerede yapmıştır?

6.iki_uc_vietnam


7. Che’nin iki eşi olduğu biliniyor peki kaç çocuğu vardır?

7-Aledia March ve 4 cocuguyle birlikte


8. Che’nin tam adını yazabilir misiniz? “Che Guevara” ismi nasıl telaffuz edilir?

Arkadaşı Alberto Granado ile cüzzam hastalarının hep birlikte yaptığı salı kullanarak yola devam ederken


9. Che’ye göre bir devrimin ve mücadelenin ilk temel koşulu nedir? (ipucu fotoda)

9- 9 Ocak 1959 Kuba devrimi sonrasinda anne ve babasi ve bir de silahiyla birlikte.


10. Gerilla kolunun başındayken ürettikleri M-26 isimli silahın temel özelliği nedir?

9- Camilo Cienfuegos ve Che'nin silahi


11. Che’nin içtiği pipoda kazılı yer adları ne ifade ediyordu?

11.Che_nin_Piposu


12. Bütün yeteneklerinin ve hak ettiği isimlerinin yani sıra astım hastası bir gerilla olan Che Guevara askerliğini nerede yapmıştır?

12.Che_astim


Cevaplar

 1. Sevdiği yazarlar:
  Ernesto çocukluğunda Jules Verne ve Alexandre Dumas gibi yazarları okumuştur. Daha 15 yaşındayken Freud okuyarak etrafını şaşırtmıştır. Pablo Neruda ve Jose Marti başta olmak üzere Nazım Hikmet dahil okuduğu pek çok şair vardır. Ancak hepsinden önce Marx, Engels, Lenin ve Stalin‘in yeri başta gelir. Okuduğu diğer yazarlara ise Tolstoy, Dostoyevski,Balzac, Simonov (görselde sol üstte Simonov okuyor),Lukács, Julio Cortazar gibi isimler örnek gösterilebilir.
 2. Che’nin yol arkadaşı: Bu arkadaşın ismi Alberto Granado’dur. 1965’te Küba’dan ayrılırken yazdığı üç mektuptan biri Alberto Granado’ya hitabendir.
 3. Che lakabı:
  Ernesto Guevara 24 Aralık 1953’te Guatemala‘ya gitti. Bu “El Che“nin doğuşuydu. Arjantinliler tüm konuşmalarını noktalamak için tek heceli “che” sözcüğünü kullandıkları için, Orta Amerikalılar Arjantin’den gelenlere bu adı verir. Bir gün Guetamala’da Ernesto Guevara’yı yürürken gören Nico Lopezyanındaki arkadaşına der ki: “Bak, Che: Arjantinli.” Bu, kayıtlara düşülen “Che”nin doğuşudur ve Ernesto Guevara bundan sonra Che diye anılmaya başlanmıştır. (Nico Lopez de kimdir? diye soran olursa, 26 Temmuz 1953’te Santiago de Cuba’daki Moncada ve Bayamo garnizonlarına saldırı düzenleyen sürgündeki Kübalı gençler arasındaki bir lider.)
 4. Diğer lakabı:
  Che Guevara, sıkı bir rugby oyuncusuymuş. Devrimci Che Guevara’nın rugby oynadığı yıllarda kendisine “fuser” lakabı takılmış. Aşırı saldırgan oyun tarzı nedeniyle verilen, azgın, kudurmuş anlamına gelen “el furibundo” sözcüğü ile annesinin soyadı olan “serna”dan oluşturulmuş bir isimdir. Arjantin’de adına kurulmuş bir rugby takımı vardır.
 5. Binbaşı rütbesi:
  Rütbesini Sierra Maestra‘dayken almıştır. Öyküsünü Che’den dinleyelim: “Carlos’a (Frank Pais’in kod adı) selam ve övgülerimizi bildiren bir mektup yazıyorduk, gerilla ordusunun okuma yazma bilen üyeleri de imzalıyorlardı. Sierra köylülerinin birçoğu okuma yazma bilmezdi, ama gerilla gücünün bir parçasıydılar. Mektubun bir sütununda imzalar, öteki sütununda da rütbelerimiz yer alıyordu. İmza sırası bana gelince Fidel sade bir tavırla ‘Binbaşı diye yaz’ dedi. Böylece hiç de resmi olmayan bir biçimde, hatta neredeyse rasgele, binbaşılığa yükseliverdim.”
 6. İki üç daha fazla Vietnam!
  Nisan 1967’de Che, Havana’daki Üç Kıta Dayanışma Örgütü‘ne bir mesaj gönderir. Bu mesajında halkların özgürlüğü için emperyalizme karşı silahlı mücadeleden bahseden Che, o ünlü “İki üç daha fazla Vietnam” vurgusunu burada yapmıştır.
 7. Çocukları: İlk eşi Hilda Gadea’dan olan ilk çocuğunu 15 Şubat 1956 kucaklayan Che, ikinci eşi Aleida March’tan dört çocuk sahibi daha oldu. Gerilla komutanı beş çocuk babasıdır.
 8. Tam adı ve telaffuzu: Latin âdetlerine göre aile ismi de eklendiğinde Che’nin tam adı Teniente Ernesto Che Guevara de La Serna oluyor. Guevara soyadı ise “Gevara” olarak okunmaktadır. (Canlı duymak için o kült şarkıyı dinleyelim:Commandante Che Guevara: Komutan “Çe Gevara”)
 9. Devrimin koşulu: Che için ilk temel koşul silahlı mücadeledir. Hatta bunu daha lise yıllarındayken bir eyleme katılmanın ön koşulu olarak saymıştır.
 10. Ürettikleri silah: Bu silahın en önemli özelliği el bombası da atabilmesidir.
 11. Piposuna kazılı yerler: Bu yer adları onun dövüştüğü yerleri belirliyordu. Birçoğu Sierra Meastra‘ya ait yer isimleriydi.
 12. Askerliği: Arjantin yasaları gereği 18 yaşında askere gitmesi gereken ve dünyanın en ünlü askerlerinden biri olan Che, askeri bir kurul huzurunda astım hastalığı nedeniyle “askerlik görevini yapamaz” hükmünü almıştır.
Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s