Mustafa Kemal Atatürk mü islam’a daha yakındı yoksa Şeyhülislam mı?

 

“Bizim dinimiz akla en uygun ve en tabii bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilime ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. Müslümanların toplumsal hayatında, hiç kimsenin özel bir sınıf olarak varlığını korumaya hakkı yoktur. Kendilerinde böyle bir hak görenler dini hükümlere uygun hareket etmiş olmazlar. Bizde ruhbanlık yoktur, hepimiz eşitiz ve dinimizin hükümlerini eşit olarak öğrenmeye mecburuz. Her kişi dinini, din işlerini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır. Orası da okuldur. (Mustafa Kemal, 1923 )

Mustafa Kemal Atatürk, hatasıyla sevabıyla, o gün yaşayan tüm Sünni ve Şii din adamlarından daha çok islam (barışçılık, barış içinde olma) dinine yakındı. Mustafa Kemal’in yaşadığı dönemde tefsir kitapları bile tahrifatla doluydu. Sünnilerin Kuran’a ortak koştuğu uyduruk 6 sahih hadis kitabındaki hadislerin hiçbiri sorgulanmıyordu. O dönemin en popüler din kitabı olan Mızraklı İlmihale göre “kabak sevmiyorum” diyen bir kişi hadislerde kabağı sevdiği iddia edilen peygambere hakaret etmiş olacağı için “ölüm cezasını” hak ediyordu.

Böylesine bir fetret döneminde yaşayan Mustafa Kemal’in islam diye sunulan sünnilik dinini bir hurafeler, zulümler ve çelişkiler hazinesi bir şirket dini olarak görmesi takdire şayandır. Soyuna ve güce taparak kendilerini zorla halka dayatan, halkı kendilerinin reayası (konuy sürüsü) olarak gören, kardeş katili, cariyeci halifelik/sultanlık kurumuna son vermesi islam dinine yaptığı en büyük hizmettir. Özgürlüğe, akla, barışa, kadınlara ve insanlık onuruna düşman dogmalara karşçı çıkmak; köleliği, azgınlığı, cariyeciliği, kafa kesmeyi, taşla öldürmeyi sevaplayan bir şirk dinine inanmamak sağlıklı düşünen her insanın fıtratının bir gereğidir. (Kuran: 30:30)

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s