Trabzon da Yahudi varlığı

Trabzon şehrinde Yahudi kavminin olmamasına sebep odur ki, Selim Han (Yavuz) şehzâdeliğinde hâkim iken iki kardeş bu şehir içinde kaybolur. Bütün hâkimler ve halk uğraşırda bulamazlar. Günler geçer, bir gün pazarda biri cilâlı kırmızı, biri sarı sahtiyan satılır. Ne hoş sahtiyandır diye elden ele gezerken bir ârifi billah dervişin eline geçer. Sahtiyana bakar. Görür ki gerdanında bir çeşit acaip rumuz yazılmış. Ama yazı olduğu belli değil, ancak dikkatle bakan anlar. Nihayet bu derviş bu yazıları uğraşa uğraşa okur.

(Ey bizim ahvâlimizi öğrenmek isteyen… Yirmi senedenberi debbağ Yahudiler elinde yer altında mahbus olup Allah ve Peygamber rızası için bizi kurtarınız. Tâ ki acâip şeyler göresiz.)

diye sahtiyanlar üzerine yazılmış. Hemen derviş, eteklerini toplayıp, Şehzâde Selim’in huzuruna varıp bu yazıları ona okur. Bütün asker pürsilâh olup debağhâne kapısından dışarı çıkıp, bütün Yahudi debağhânelerini basarlar. Yazılan mağaralarda kardeşleri bulurlar. Görürler ki iki mazlumun arkalarındaki derileri bozup birbirlerine arka arkaya yapıştırmışlar, debbağlık ettirirler. Biri iş görürken, öteki sırtında yüklü kalır. Altındaki işini bitirince öteki işe başlar, bu üstte kalır. Böyle azab içinde nice yüz Mehmed adlı masumları da katletmişler. Trabzon ahalisi bunu görünce, kale kapılarını kapayıp bütün Yahudileri, avretleri de beraber katledip şehri temizlediler. O asırdan beri ellerinde hatt-ı şerif olup cuhudları (Yahudileri) gördükleri yerde katlederler. Onun için Trabzon’da Yahudi yoktur. Trabzon halkı Yahudileri asla sevmezler. Hepsi ehl-i sünnettir. Halim ve selim adamlardır.Allah hepsinden razı ola.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s