KARMA EĞİTİME SON

Yarın toplanacak 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda, hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen tarafından oluşturulan ‘gizli gündemde’ ‘karma eğitime son verilmesi’ ve ‘din eğitiminin kapsamının genişletilmesine’ başlıklarının görüşüleceği öne sürüldü. Şura’nın 18’inci toplantısında yine gündemde olmamasına karşılık Eğitim Bir Sen’in ‘önerisiyle’ 4+4+4 sistemine geçilme kararı alınmıştı. Sendika okullarda türbanın önünü açan düzenlemeyi de ‘önermesiyle’ biliniyor.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Talim ve Terbiye Kurulu, eğitim sisteminde atılacak adımların belirleneceği 19.’uncu Milli Eğitim Şurası’nın resmi gündemini, ‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’, ‘Öğretmen Niteliğinin Arttırılması’, ‘Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması’ ve ‘Okul Güvenliği’ olarak belirledi.

Bu gündem başlıklarında il milli eğitim müdürlükleri ön çalışmalarını tamamladı ve raporlarını Şura Genel Sektreterliği’ne gönderdi. Böylece beş gün sürecek şuranın resmi gündemi belirlenmiş oldu.

‘VELİLER BÖYLE İSTİYOR’ TEZİNİ SAVUNACAK

Ancak, Eğitim Bir Sen’in belirlediği gizli gündemde Şurada ayrıca karma eğitim konusunun masaya yatırılacak. Sendika bu eğitim sisteminin demokratik olmadığını dile getirecek. Sendikanın tezleri ise ‘Amerika ve Batı ülkelerinin bazılarında karma eğitimden vazgeçildiği’, ‘Türkiye’de de karma eğitim uygulamasının kaldırılmasıyla, devamsızlık oranlarının azaltılacağı, başarının arttırılacağı’ olacak.

Sendikanın bu ‘önerisinin’ resmi olarak açılan ‘Okul Güvenliği’ başlığı altında görüşüleceği belirtiliyor. Çünkü sendika, karma eğitimin kaldırılmasıyla okuldaki şiddetin de azalacağını savunuyor. Sendika bu ‘öneriyi’ “Veliler de böyle istiyor” diyerek öne çıkarıyor.

EĞİTİM SEN ANADİL SUNUMU YAPACAK

Öte yandan Şuraya dört üyeyle katılacak Eğitim Sen ise özel okullara destek adı altında ‘kamusal eğitime son verilmesi’ projesinin sonlandırılmasını talep edecek. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, eşit, laik, demokratik ve anadilde eğitim taleplerini raporlaştırdıklarını, Şuranın ilk günü sunumunu yapacaklarını ifade etti.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s