Erman COŞKUN Hocamızın Mektubu

Bugün Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erman Coşkun’un Serdivan’da inşaatlarda uygulanan kat adetleriyle ilgili mektubunu yayınlıyorum. İşte Erman Coşkun hocanın mektubu;

“Sakarya Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan ve Serdivan’da yaşayan bir akademisyenim. Uzun yıllar yurtdışında kaldıktan sonra 2008 yılında Serdivan Kemalpaşa mah. Nişancı sokakta 2,5 kattan oluşan ufak bahçeli bir ev satın aldım ve burada yaşamaktayım. Sokağımız kampüse çıkan minibüs yolu ve yeni duble yo arasında bağlantı sağlamaktadır. Sokağımızın bizim olduğumuz (minibüs yolu tarafı) kısmı genelde dublex ve triplex evlerden oluşan hemen deprem sonrası oluşmuş bir bölüm. Diğer kısım ise son 3 yılda tarladan 2-3 katlı apartlara dönüştürülmüş halde.
Benim sizlere yazma nedenim şu. Evimin hemen yanında oldukça büyük bir arsa mevcuttu. Arazinin meyilli olması nedeniyle buraya şimdiye kadar (muhtemelen harfiyat maliyetleri çok yüksek olacak diye) ev yapılmamıştı. Bu yazdan itibaren 4 blok şeklinde apartlar yapılmaya başlandı buraya. Arazi çok meyilli olduğu içinde ciddi anlamda hafriyat yapıldı. Bu apartların alt tarafta kalan binaları 3 er kat olarak yapıldı. Ancak üst tarafta kalanlar 4 er kat olarak yapılmaktadır. Birde çatı kapaması ile bunlar 4,5 – 5 kat olacaktır.
Afet yönetimi konusu benim çalıştığım akademik alanlardan biri. Biz Türkiye’nin her yerinde (iki yıldır Sivil Savunma Uzmanları yıllık toplantısında konferans veriyorum) ve yurtiçi yurtdışı bilimsel toplantılarda seminerlerde afete hazırlık , afetden önce tedbir alma konusunda dersler seminerler veriyoruz. Ancak maalesef kendi belediyemize bunu anlatamadım. Serdivan ilçesinde 2 kat olan bina izinleri daha yeni belediye meclisi kararı ile 3 kata çıkarıldı. Benim yanımdaki arsadaki müteahhitler ise meyilli, afet sırasında heyelan riski olan bir arsaya 4 kat bina yapıyorlar. Genel görünümün bozulmasını (dublexlerin arasında 4 katlı ucube binalar), evimin yatak odasının dibinde balkon çıkılmasını çoktan geçtim. Bu resmen cinayete teşebbüstür. Yarın yapan müteahhit binaları satıp gidecek. Benim öğrencilerim o binalarda oturmaya başlayacak. Şiddetli bir deprem Sakarya’da 30 yılda bir tekrar eder. 10-15 yıl içinde o deprem olduğunda biz müteahhiti bulamayacağız ama ölenlerin ardından ağıtlar yakıp yine 2 kata indireceğiz bina izinlerini tıpkı 1999 yılında olduğu gibi.
Serdivan Belediyesi’ne gittim şikayette bulunmak üzere. Aldığım cevap şu:
“Hocam mevzuat kot farkı olan yerlerde buna izin veriyor. Yukarı taraftan bakıldığında 2 kat görüldüğü için o binaya 2 katlı bina muamelesi yapılıyor. Bu çok basit olarak önce KENDİNİ, sonra VATANDAŞI ve en sonunda da bu ülkeyi kandırmaktır. Kanunlardaki açıkları eksikleri para hırsına kapılmış müteahhitler ve onlara hizmet eden belediye görevlileri tabiki kullanmak isteyecektir. Ama doğayı kandıramayız. Bunu ben belediyedeki yetkililere anlatamadım. “Mevzuat izin veriyor bizim yapacak birşeyimiz yok” diyorlar. Sizlere yazmamdaki sebep bu.
1- Serdivan daha yeni 3 kata izin vermişken kot farkı vs kandırmacalarla nasıl 4 kat bina yapılabilir? Belediye buna nasıl onay verir?
2- Belediye’nin sorumluluğu mevzuat böyle deyip rant elde etmek değildir. Vatandaşı korumak vatandaş lehine işler yapmaktır. Eğer kanunlarda, mevzuatta boşluk varsa bu boşluklarda “e böyle ne yapalım” demek yerine “ Sakarya 1. Derece deprem bölgesi. Burada hiçbir şekilde 3 katın üzerine ruhsat verilemez” denmelidir. Aksi taktirde bu hem görevi ihmal hem de yarın öbür gün meydana gelecek bir depremde doğrudan cinayete göz yummaktır.
3- Afet yönetimi afete hazırlık ile başlar. Afet müdahalesinde iyi olmak hiçbir anlam ifade etmez. Soma faciası sonrası gördük. Herşey mevzuata uyduruldu, mevzuat düzenlendi, denetimler yapıldı vs vs. Ama Ermenek faciası gösterdi ki mevzuata uydurmakla iş olmuyor. Deprem içinde aynısı geçerli. Deprem olur ve siz hazırlıklı olmazsanız yıkar geçer. Dinlemez.
Umarım bu yazdıklarımı gazetenizde yayınlar yada ilgililere ulaştırırsınız. Ama bana mevzuat böyle yapacak birşeyimiz yok hocam diyecek kişiler çare değil. Önden bakıldığında 2 kat arkadan bakıldığında 4 kat bahanesine çocukları bırakın kargalar bile güler. Umarım doğru kişileri bulursunuz yada bu olayı haber yaparak işlenecek potansiyel cinayetlere dikkat çekip en azından belki bundan sonrakileri engelleyebiliriz.
Bakın şu şekilde bitireyim. Gelişmiş toplumlarla bizim aramızdaki düşünce yapısının farkını görelim. 1996-1999 yılları arasında ABD’de doktora öğrencisi olarak 3 üniversiteden 10 bilim insanının oluşturduğu bir ekiple Washington Eyaleti Deniz Taşımacılığı sisteminin risk analizlerini yaptık. Olayı tetikleyen neydi biliyor musunuz? Oradaki yerel gazetelerden birinde bir köşe yazarı o zaman yeni vizyona girmiş olan “TİTANİC” filmine gidiyor. O filmi izlerken “ya bizim Washington eyaletide deniz taşımacılığını çok fazla kullanıyor. Buna benzer bir kaza bizim burada olsa ne olurdu acaba” diye düşünüyor ve ertesi gün köşesinde bunu yazıyor. Eyaletin valisi ve meclisi bu yazıyı okur okumaz evet haklı diyerek hemen bir risk analizi projesi yapma kararı veriyorlar. ABD’de bu alanda çalışan hocaları buluyorlar ve 1,5 milyon dolarlık bir bütçe ile biz 3 yıl bu projeyi yaptık. Tüm riskler belirlendi ve gerekli önlemler yönetime bildirildi.
Umarım zihniyet farkı anlaşılmıştır. Bir film bir eyaleti harekete geçirip önlem alma ihtiyacı doğururken bizde olacağı kesin olan depremi nasıl aldatır ve kısa vadeli RANT elde ederiz kaygısı. Zihniyetin rant, çıkar kaygısından insan hayatı önemlidire geldiği bir Sakarya ve Türkiye’de yaşamak dileği ile.
İyi çalışmalar”
Prof. Dr. Erman Coşkun
Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s