Harika bir yıldı parçası olduğunuz için teşekkürler-Ekşi Sözlük ten

berkin elvan öldü.

mehmet ayvalıtaş öldü.

irfan tuna öldü.

ahmet atakan öldü.

medeni yıldırım öldü.

ali ismail korkmaz öldü.

ethem sarısülük öldü.

abdullah cömert öldü.

mustafa sarı öldü.

selim önder öldü.

burakcan karamanoğlu öldü.

uğur kurt öldü.

yasin börü öldü.

taraflar ölülerini yarıştırdı.

lobna al lamii yeniden çocuk oldu.

gezi eylemcisi olduğu düşünülen ve polisler tarafından dövülüp canlı canlı ateşe atılan hakan yaman’ın sorumlusu kamera görüntülerine rağmen tespit edilmedi.

katil ahmet şahbaz 7 yıl 9 ay 10 gün ceza aldı. (ama daha erken salınacak.)

gezi direnişinde, polis ve sivillerce dövülerek öldürülen ali ismail korkmaz’ın davasında, hakkında müebbet hapis istenen sanık polis ameliyat olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. karar 2015’e kaldı.

16 yaşındaki liseli genç, cumhurbaşkanı erdoğan’a hakaretten tutuklandı, bir miktar gözdağı verildikten sonra tahliye oldu.

adana’da mit’e ait olduğu açıklanan tır’lar durduruldu. savcılık ile mit arasında bir krize neden olan tır’larda silah ve mühimmat olduğu iddia edildi, fakat tır’larda arama yapıtırılmadı.

van’ın gürpınar ilçesinde rahatsızlanan üç yaşındaki muharrem’in ailesi sağlık görevlilerinin gelmesini saatlerce bekledi. gecenin sonunda babası muharrem’in cansız bedenini çuvala koyup sırtında taşıdı.

yüzlerce işçi maden kazasında öldü. cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş kazasından sonra hiçbir iyileştirme çalışması yapılmadı. “fazla tedbir, allah’a hakarettir” dendi. “tatlı bir ölümdü” dendi.

soma faciasından sonra istifa etmesi beklenen enerji bakanı taner yıldız, istifa etmek yerine “2 gündür aynı gömleği giyiyorum” diye serzendi.

yakınını kazada kaybeden vatandaşa “bu ülkenin başbakanına yuh çekersen, tokadı yersin” dendi.

başbakan recep tayyip erdoğan’ın koruması yakınını kaybeden acılı vatandaşı tekmeledi.

oğlunu kaybeden ayakkabısı delik babaya bir çift plastik ayakkabı hediye edildi. annenin “oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı” sözleri yürek parçaladı.

maden kazasından sağ kurtulan abi sedye kirlenmesin diye ayakkabısını çıkarmaya kalktı.

zeytin ağaçları kesildi. çıkarılan yeni yasa ile zeytinliklerin 3 kilometre yanında maden aramaya izin verildi. 25 dönümün altındaki yerler artık zeytinlik sayılamayacak ve ağaçlar sökülebilecek. zeytinliklerin ortalamasının 12 dönüm olduğu ülkede, zeytinliklerinin %95’i yok olma tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

türkiye’nin musul başkonsolosluğu’nu ışid militanları kuşattı ve 49 başkonsolosluk çalışanı rehin alındı. baskın hakkında yayın yasağı getirildi. seçim öncesi “kurtarılan” rehineler hakkında tayyip erdoğan, “rehinelere karşılık ışid militanları takas edildi” iddiasına ‘velev ki bir takas yapıldı, ben vatandaşlarımın kurtarılmasına bakarım” diye cevap verdi.

en az 500 kişi bonzai’den dolayı yaşamını kaybetti.

uyuşturucu ilkokullara girdi.

mezuniyet töreninde gezi olaylarına değinen ışıtan önder’in okul birinciliği elinden alındı.

“doğum kontrolü ihanettir” dendi.

tüik aralık ayı verilerine göre genç işsizlerin sayısı, son 4 aylık dönemde yüzde 3,4 arttı.(ağustos verilerine göre genç işsiz sayısı 2 milyon 944 bin kişi. 4 ayda 350 bin kişi eklendi.)

85 kişilik bakan torpilli çalışan listesi açıklandı.

kadının fıtratı, kürtajı, doğum yöntemi, iş gücüne katılımı, giyim kuşamı gibi konular yine erkekler tarafından tartışıldı ve karara bağlandı.

eski ali sami yen stadı’nın bulunduğu alanda yapılan torunlar inşaat’a ait binada 32. kattan düşen asansör nedeniyle 10 işçi öldü. işin fıtratında olduğu gerekçesiyle inşaat cezasız ve tedbirsiz devam ediyor.

kobani’de hala tam anlayamadığım birşeyler oldu.

ben ne olduğunu anlamazken, kobani eylemleri sırasında sokağa dökülen kişiler ve bölgede yaşayanlar arasında çatışmalar oldu, polisin de katılımı ile 35 kişi hayatını kaybetti.

devlet koruma altına aldığı kadınları koruyamadı. kadın cinayetleri arttı.

ınterpress’in araştırmasına göre, 2014’te yazılı medyada, erkek şiddeti haberleri %22 oranında arttı. en çok yayınlanan haberlerin başını kadın cinayetleri, psikolojik şiddet ve fiziksel şiddet haberleri çekti. yazılı basında sadece 2014’ün ilk dokuz ayında 60 binin üzerinde “kadına şiddet” haberi çıktı. kadın cinayetleri hakkında 5 bin 383, psikolojik şiddet konusunda 4 bin 491, erkek şiddeti konusunda 4 bin 204 haber, cinsel taciz ve cinsel saldırı konusunda 2 bin 544, ekonomik şiddet konusunda ise 2 bin 42 haber yayınlandı.

bianet’in medyada yer alan haberlerden derlediği erkek şiddeti çetelesine göre, 2014’ün yalnızca ilk dokuz ayında erkekler 207 kadın öldürdü; 78 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 464 kadına şiddet uyguladı; 89 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. 1 aralık 2014 itibarıyla ise öldürülen kadın sayısı 253’e ulaştı.

i. melih “tecavüze uğrayan kadın gitsin kendini öldürsün” dedi.

çocuklar gelin olup gitti. 8 yaşındaki kız çocukları gerdek gecesinde cinsel travma sonucu öldü.

trans bireyler yine nefret suçu mağduru oldu.

makul şüphe diye bir kavram hayatımıza girdi.

basın ile ilgili birşeyler oldu. (bu konu çok sıçık)

haksız gözaltılar ve davalar çoğaldıkça çoğaldı.

camiye ayakkabı ile girip içki içtiğimizi iddia edenler, 2 bin yıllık mozaiklerin üstüne topuklu ayakkabı ile basıp, poz verdi.

şevket demirkaya şehir tiyatroları genel müdürlüğüne atandı. (bizim onu tanıdığımız yetkinlik alanı: güreş hakemliği)

tübitak’ın müdür yardımcılığına hayvanat bahçesi müdürü atandı. evrim yalanlandı.

istanbul’un kuzey ormanları yok edildi. olsun, üçüncü köprü inşaatı başladı. itibar kavramının içi boşaltıldı.

bölgede hali hazırda 26 cami olmasına karşın, akp’li üsküdar belediyesi “halkın istekleri” doğrultusunda yeni bir cami yapmak için, anadolu yakasının nadir yeşil alanlarından biri olan validebağ korusu’nu kesmeye kalktı. o sırada, chp yalova belediyesi, içinde asırlık çınarların da bulunduğu 180 ağacı bir çırpıda kesti.

genel müdürlerin ayakkabı kutularından dolarlar çıktı.

bilal ne olup bittiğini anlamadan paraları sıfırladı.

yolsuzluklar diz boyunu aştı.

yolsuzluk davasında el konulan paralar içün sahiplerine, faizi ile ödeme kararı alındı.

tapelerin montaj olmadığı kanıtlandı.

heybeden çıkan onca turp, bir seks kasedi kadar değer görmedi.

diyanet attı tuttu.

demokrasiye aykırılık, hukuksuzluk ve özgürlüğe darbe başlıca değerlerimiz oldu.

katliamların ardından yapılan anmalar suç niteliği taşıdı.

hrant dink cinayeti aydınlanmadı.

göç yoluyla sınıra dayanan suriyeliler yurda alındı ve tbmm’den geçen göç yasası ile vatandaşlığa kabul edildi. suriyeli sığınmacıların, açık iş pozisyonlara yerleştirilebileceği mesajı, işsizliğin dizboyu olduğu ülkedeki düşük nitelikli işgücü tarafından endişe ile karşılandı. bakan çelik “rahat olsunlar, şu anda işçi bulmakta zorlanılan bütün illerimize dönük açık işler var. suriyelileri oralara yerleştireceğiz” dedi. ayrıca özellikle karşı partinin oy çokluğu olan bölgelere yapılan toplu konutlara yerleştirilen suriyelilerin oy blokları yaratması yerel seçimlerde, bazı bölgelerdeki dengeleri değiştirdi.

adana’da kpss’ye giren 24 yaşındaki pelin derya çetinkaya, saç rengi sınav giriş belgesindeki fotoğrafından farklı olunca, başkasının yerine sınava girdiği şüphesiyle gözaltına alındı. bu arada gerek öss gerek kpss sorularının çalındığı iddiaları henüz çürütülemedi.

atama bekleyen öğretmenlerin sayısı 250 bini geçti.

2014-2015 eğitim döneminde, 2 bin 638 adet imam hatip ortaokulu ve lisesine devam eden öğrencilerin sayısı 983 bine çıktı. (2002’de türkiye genelindeki 440 imam hatip okulunda 64 bin öğrenci okuyordu. 15 katlık bir artış söz konusu)

imam maaşı 2.796 tl olarak belirlendi. (araştırma görevlisi: 2.484 tl, öğretmen: 2.345 tl, hemşire: 2.375tl, memur: 2.183 tl)

bilim ve teknoloji bakanı fikri ışık: “bunlar ufak tefek hırsızlıklar” diyerek yolsuzluğu meşrulaştırmak istedi.

700 bin liralık saatler hediye edildi.

halk bankası müdürünün evine 4.5 milyon dolar sakladı.

trafoya kedi girdi.

oylar çalındı.

recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı oldu.

jöleli yiğit paşa, başbakana danışman oldu.

cumhurbaşkanı “isteseler de istemeseler de o osmanlıca okutulacak” dedi.

her gün yeni bir suni gündem maddesi yaratılarak tepki verme eşiğimiz yükseltildi.

“olmazsa bir füze atar, savaş çıkartırız” dendi.

dış ilişkilerde yeni bir çağ açıldı.

john oliver aksaray’ı itin götüne soktu.

maliye bakanının maliyetini 1 milyar 370 milyon tl olarak açıkladığı ak saray için toki “ak saray’ın gerçek maliyetini açıklarsak türkiye ekonomisi zarar görür” dedi.

dünya çapında alay konusu olundu.

tüik tarafından açıklanan nisan ayı verilerine göre, türkiye’de yıllık bazda enflasyon iki yıl aradan sonra ilk kez çift haneye yaklaştı.

cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yıldönümü kutlandı.

hukuk devleti çöktü, bitti.

başbakan’ın danışmanlarından etyen mahçupyan’ın, cnn türk’te katıldığı programda yolsuzluk iddialarının ‘tamamen palavra olmadığını’ söyledi.

reza zarrab’ın iranlı kuryesi muhammed sadık da meclis yolsuzlukları araştırma komisyonu’na verdiği ifadesinde ankara’ya para taşıdığını doğruladı.

eski bakan egemen bağış da tbmm yolsuzlukları soruşturma komisyonu’na verdiği ifadesinde, zarrab’ın gönderdiği kutuları kabul ettiğini ve kabul etti “hediyeleşmek türk geleneğinde var” dedi.

şehircilik bakanı erdoğan bayraktar, başbakan’ın ‘istifa et’ baskısına karşı ntv’de canlı yayına bağlandı ve “imarlık plan ve projelerinin yönlendirme görevini başbakan erdoğan’ın emriyle yaptım. bundan ötürüdür ki, milletvekilliğimden ve bakanlığımdan istifa ettiğimi ilan ediyorum. başbakan’ın bu vatanı ve milleti rahatlatması için istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

zafer çağlayan’ın 28 kez ve toplamda 52 milyon dolar, muammer güler’in 10 kez ve toplamda 10 milyon dolar, egemen bağış’ın ise 3 kez ve toplamda 1,5 milyon dolar rüşvet aldığı iddia edildi.

içişleri bakanı muammer güler’in oğlunun evinde 1,2 milyon tl ile 7 para kasası ve bir adet para sayma makinası kayda alındı.

rıza zarrab ile eski bakanların oğulları barış güler ile salih kaan çağlayan, eski halkbank genel müdürü süleyman aslan’ın da aralarında bulunduğu 53 kişi için takipsizlik verildi.

maliye bakanı mehmet şimşek hükümetin dev bir özelleştirme hamlesine daha hazırlandığını açıkladı ve özelleştirilecek alanları açıkladı: elektrik üretim santralları, otoyol ve köprüler, bazı limanlar, erzurum kış olimpiyatları tesisleri, geliri halkbank’a aktarılmak üzere halk sigorta ile halk emeklilik, tpao’nun halka arzı, haydarpaşa garı, spor toto… 2014 yılının özelleştirme hedefi 7 milyar dolar olarak açıklanmıştı ama şimşek’in ifadesine göre, planlanan bu özelleştirmelerin tümünün gerçekleşmesi ile hedef hayli aşıldı. (1986-2014 yılları arasında yaklaşık 70 milyar dolar özelleştirme gerçekleşti; bunun 62 milyar doları, 2003-2014 yılları arasında yapıldı.)

eğitim sistemi sıçbok oldu.

taksim yayalaştı (bokum gibi oldu)

twitter’a erişim engellendi.

youtube’a erişim engellendi.

eskiden tib başkanı’nın iki dudağının arasında olan web sitelerinin erişime kapatılması mevzusunu başbakan’ın emrine amade kılacak olan internet yasası gündeme geldi.

internet sansürü hayatımıza girdi.

daha daha neler oldu…

hepsi senin sayende oldu;
parçası olduğun için teşekürler…

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s