OY HIRSIZLARI

2014 yılı “seçim” yılı olarak tarihe geçiyor. Türkiye temel değerlerini koruma konusunda tercihini sandık başında yapmaktadır. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde AKP önemli ölçüde zafer elde etti. Ancak elde edilen bu zaferin arkasında büyük bir şaibe bulunmaktadır. Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da kısacası Türkiye’nin dört bir yanında seçim sonuçlarına karanlık bir el müdahale etmiştir. Bu karanlık el Hatay, Eskişehir, Yalova gibi illerde de seçmenin iradesini hiçe sayabilmek adına büyük bir çaba harcamıştır. Ancak bu bölgelerde seçmenin kararlı tutumu karanlık ellerin uğraşlarını boşa çıkarmıştır.
Tayyip Erdoğan’ın yaptığı balkon konuşması aslında yerel seçimleri özetler niteliktedir. Tayyip Erdoğan Ankara’da yaşanacak hezimetten öylesine korkmuş durumdaydı ki balkona çıkmak için seçim sonuçlarının kesinleşmesini beklemedi. Bu durum elbette bilinçli bir tercihti. Tayyip Erdoğan balkondan zafer naraları atarken, karanlık eller iş başında sandık sonuçlarına müdahale etmekteydi.
Seçimlerden sonra hemen hemen herkes sandıklarda oy hırsızlığı yapıldığını söyledi. Ancak asıl konuşulması gereken zamanda ise herkes sustu. YSK’nın resmi seçim sonuçlarını açıklamasıyla birlikte seçimlerde hile yapıldı iddiası, iddia olmaktan çıkıp tartışılmaz bir gerçek haline gelmiştir. Muhalefet ise bu durumu ne yazık ki etkili bir şekilde dile getirememektedir. Mansur Yavaş’ın bireysel çabası elbette önemlidir. Ancak oy hırsızlığı sadece Ankara ile sınırlı değildir. Türkiye’nin dört bir yanında oylar çalınmış ve muhalefet bu duruma maalesef seyirci kalmıştır.
Mansur Yavaş’ın Ankara özelinde atmış olduğu adım Türk demokrasi tarihi açısından çok önemlidir. Anayasa mahkemesinin vereceği karar hem demokrasiye güç verecek hem de Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hırsızların oyları çalmasına engel olacaktır.
Açık açık söylüyoruz AKP sandıkta oyları çalmıştır! Bizler “AKP oyları çaldı” deyip bu savı desteksiz bırakanlardan değiliz. Tezimizi kanıtlamak için elimizde yeterince delil bulunmaktadır. Bu delillerin Anayasa mahkemesine de sunulmuş olmasını “umut” ediyoruz. En baştan belirtelim bizim elimizdeki deliller CHP’nin hazırladığı seçim sistemindeki gayri resmi seçim sonuçları değildir. Bizler doğrudan YSK’nın açıkladığı “resmi” seçim sonuçları üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Yani aslında AKP’ye oy hırsızı diyen biz değiliz YSK’dır! Seçimlerde en fazla hilenin yaşandığı illerin başında Ankara ve İstanbul gelmektedir.
Ankara Altındağ’da 2360 numaralı sandıkta CHP’ye verilen oylar HDP’ye; 1295 numaralı sandıkta MHP’nin oyları CHP’ye, CHP’nin oyları ise HDP’ye; 2464 numaralı sandıkta MHP’ye verilen oylar HEPAR’a yazılmıştır. Sadece bu durum bile Ankara’daki seçimi iptal etmek için yeterlidir.
İstanbul’da ise Silivri Cezaevinde kurulan 9924 numaralı sandıkta; CHP’nin oyları HDP’ye, HDP’nin oyları ise İP’e yazılmıştır. Anlaşılan oy hırsızları cezaevi seçim sonuçlarını kimsenin incelemeyeceğini düşünmüş olsa gerek. Ancak biz yaptığımız araştırmamıza Silivri cezaevindeki seçim sonuçlarından başladığımız için bu hırsızlığa şahit olduk.
Yerel seçimlerde AKP için en önemli illerin başında Hatay gelmekteydi. Buradaki yerel seçim aslında yerel olmanın ötesinde AKP’nin Suriye politikasının referandumuydu. Çünkü Suriye politikası en fazla Hatay’ı etkilemiştir. Buradan elde edilecek bir zafer iktidarın daha kanlı politikalar izlemesine sebep olacaktı. AKP işi şansa bırakmayarak Adalet bakanı Sadullah Ergin’i belediye başkan adayı olarak açıkladı. CHP ise stratejik bir tavır sergileyerek Lütfü Savaş’ı aday olarak belirledi. İki partinin bu tavırları seçimin kıran kırana geçeceğinin göstergesiydi. Ancak seçim sonuçlarına baktığımız zaman kıran kırana bir yarışın ötesinde ahlaksızca bir siyaset olduğunu görüyoruz. Çünkü CHP’ye verilen oyların birçoğu farklı partilere verilmiş gibi gösterilmiştir.
Hatay Dörtyol’da 1145 numaralı sandıkta CHP’ye verilen 40 oy HDP’ye; 1100 numaralı sandıkta CHP’ye verilen 117 oy HDP’ye yazılmıştır. Hatay Samandağ’da 1225 numaralı sandıkta CHP’ye verilen 248 oy HDP’ye, 1123 numaralı sandıkta CHP’ye verilen 235 oy HDP’ye yazılmıştır. Defne’de ise 1264 numaralı sandıkta CHP’ye verilen 242 oy HEPAR’a yazılmıştır. Görüldüğü gibi yaptığımız basit araştırma sonucunda 1000e yakın oyun çalındığını tespit edebildik. Bizim gözümüzden kaçan elbette pek çok seçim sandığı daha bulunmaktadır. Bütün bu hırsızlıklara rağmen AKP Hatay seçimlerini yenileyebilmek adına YSK’ya büyük baskı yaptı. Ancak YSK yandaş kurum olmasına CHP’nin seçim zaferini onaylamak zorunda kaldı. Çünkü AKP ile CHP arasında büyük bir fark bulunuyordu.
YSK’nın resmi seçim sonuçları herkesin incelemesine açık durumdadır. Eğer girip sonuçlarını incelerseniz pek çok ilde hile yapıldığına şahit olabilirsiniz. Bizler çok kısa bir sürede yukarıda sıraladığımız hırsızlıkları tespit ettik. Bireysel çaba sonucu ortaya çıkan bu çalışmamızda 1000lerce oyun CHP ve MHP’den nasıl çalındığına şahit olduk. İşte bu sebeple Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi muhalefeti uyarıyoruz. Yerel seçimlerde olduğu gibi oyuna gelmeyin, oyunuza sahip çıkın!
Murat KAYA

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to OY HIRSIZLARI

  1. zafer20 dedi ki:

    Yarın Taraf gazetesi de seçim hilelerine ilişkin manşet yapacakmış…O haberinin de bu bağlamda değerlendirilmesini öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s