İÇ GÜVENLİK PAKETİNE HAYIR !!!

http://listelist.com/yeni-guvenlik-paketi/

Özgürlüklerimizi daraltan, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına verildi. Adalet Komisyonu’nda haftaya Salı görüşülecek. Bu yeni güvenlik paketi insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine ters düşmektedir. Sadece 54 milletvekilinin imzaladığı bu teklifi sizin için inceledik; bakalım hayatımızı nasıl cehenneme çevirecek.

Yolda manitayla el ele yürüyorsunuz, bir anda polisler size çöküp üstünüzü arayabilir. Evde tv karşısında maç keyfi yaparken herhangi bir delil ya da ihbar olmadan polis gelip evinizi arayabilir

1

Değişen kanun: “Yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda makul şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir”

Ne anlama geliyor:  Artık makul şüphe dönemi başlıyor. Muhtemel suçlulara önceden müdahale edebilecek. Evler, işyerleri ve kişisel bilgiler rastgele aranabilecek. Sorgusuz sualsiz polis her an üstünüzü arayabilecek.

Makul şüpheden hayali bir katalog suç örgütüne üye gösterilip bütün mal varlıklarınıza el konulabilir çünkü artık ihbarda bulunulması ya da istihbarat olması durumunda hepimiz potansiyel makul suçluyuz.

Değişen kanun: “Anayasayı ihlal”, “Yasama organına karşı suç”, “Hükümete karşı suç”, “Hükümete karşı silahlı isyan”, “Silahlı örgüt”, “Silah sağlama” ve “Suç için anlaşma” durumunda devlet “Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koyma” yapabilecek.

Ne anlama geliyor:  CMK’daki mal varlığına el koyma tedbirinin uygulanabileceği katalog suçlar listesi yeniden düzenleniyor.

16 yıl önce sarhoşken MSN’den arkadaşınıza yazdığınız bir şeyden dolayı gözaltına alınabilirsiniz.

2

Değişen kanun: Dinleme kararları talep edilirken, kararda yüklenen suçun türü, hakkında tedbir kararı uygulanacak kişinin kimliği, iletişim aracının türü, telefon numarası veya iletişimin bağlantısının tespite imkan veren kodu ve tedbirin süresinin belirtilmesi zorunlu hale getirildi.  “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” da, gizli soruşturmacı görevlendirilebilecek ve şüphelilerin teknik araçlarla takip edilecek.

Ne anlama geliyor:  Adalet sembolü olan heykelin gözündeki bağ çıkartılıyor. Artık dinleme yapılan adamın başbakan mı değil mi kim olduğu ortada olacak. Telefonla kimin kimi aradığı, ne kadar konuşulduğu, elektronik posta ve internet yoluyla mesajlaşmaların tespit edilmesi için herhangi bir şüphe veya delil şartı aranmayacak. Süresiz geçmişe kadar kayıtlara erişilebilinecek.Devlet hakkınızda delil olmaksızın peşinize hafiye takabilecek. Daha da tuhafı devlet için çalışan “ajanlar” için meşru bir zemin hazırlanıyor.

Hükumete dönük açıklamalarda bulunan Cemaat’e yakın olan hâkim ve savcılar gibi kamu görevlilerine önce soruşturma izni verilip, ardından 2-5 yılla ‘tehdit’ten dava açılabilecek

Değişen kanun: Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, hürriyetine, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da mal varlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehdit eden kişi mağdurun şikayeti üzerine, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak. Tehdidin; kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle yapılması halinde 2-5 yıl hapis verilecek.

Ne anlama geliyor: Devlet’in bağımsız kollarından Yargı artık bağımsızlığını kaybediyor. Bu sayede devlet için görevli bir savcı – hakim hukuka göre değil devlete göre çalışmak, araştırma yapmak zorunda. Aksi durumda devlete karşı tehdit olarak kabul edilecek.

Satın aldığınız eski arabanın sahibinin katalog suç örgütü bağlantısından dolayı başınıza her türlü bela gelebilecek

Değişen kanun:  Noterlik Kanunu’nun Yönetmelik başlıklı 198. Maddesine, “Elektronik İşlemler” başlıklı 198/A maddesi eklendi. Söz konusu madde (…Noterler tarafından yapılan tüm işlemlere dair bilgi ve belgeler Türkiye Noterler Birliği’nin bilişim sisteminde kaydedilir ve saklanır. Bu bilgi ve belgeler, mevzuat çerçevesinde yetkili kişi ve kurumlarla paylaşılabilir…) ibaresi var.

Ne anlama geliyor: Güvenlik güçleri isterlerse noterlerde yapılan bütün işlemlere dair bilgilere erişebilecekler.

Bir suçtan dolayı gözaltına alındınız, ifade verdiniz. Verdiğiniz ifadeye uygun yeniden bir iddianame hazırlanabilecek.

Değişen kanun : Müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim kararıyla bu yetkisi kısıtlanabilecek. Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hakkında, kısıtlama uygulanmayacak. Müdafi, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına alınmış delilleri inceleyebilecek; bütün tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız olarak alabilecek.

Ne anlama geliyor: Eğer hakkınızda dava açılırsa avukatınız iddianameyi görmeden dava hakkında bilgilere ulaşamayacak.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s