İntikam gibi! Ata’nın arazisine imam hatip

Yalova Valiliği, Atatürk’ün kendi parasıyla satın alarak halka bağışladığı Yalova’daki Millet Çiftliği’nde botanik bahçesi olarak kullanılan 85 dönümlük alanın 20 dönümüne İmam Hatip Lisesi Külliyesi yapılması için Ensar Vakfı ile sözleşme imzaladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında kendi parasıyla satın alarak halka bağışladığı Yalova’daki Millet Çiftliği’nde botanik bahçesi olarak kullanılan 85 dönümlük alanın 65 dönümü 3 yıl önce AKP’li belediye tarafından otel ve turizm tesisi yapılmak üzere Araplara satılırken, kalan 20 dönümlük alana İmam Hatip Lisesi Külliyesi yapılması için valilikle ile AKP iktidarına yakın Ensar Vakfı arasında dün sözleşme imzalandı.

Atatürk tarafından hazineye bağışlandığı için Millet Çiftliği olarak anılan 3 bin dönümlük çiftliğin 2 bin dönümlük kısmı Yalova Üniversitesine tahsis edilirken, 900 dönümlük arazi TİGEM Genel Müdürlüğü’nce 30 yıllığına Yalova Garden A.Ş.’ye kiralandı. Çiftliğin 85 dönümlük arazi ise 1988 yılında SHP’li Belediye başkanı Cengiz Koçal tarafından 550 milyon lira Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda satın alınarak botanik bahçesine (arboretum) dönüştürüldü. 2012’de AKP’li eski Yalova Belediye başkanı Yakup Koçal, arboretumun 65 dönümünü otel ve turizm tesisi yapılmak üzere Araplara satarken, kalan 20 dönümlük arazi ise kamuya terk edildi. Valilik kalan 20 dönümlük araziye İmam Hatip Lisesi Külliyesi yapılmak üzere dün Ensar Vakfı ile sözleşme imzaladı. Böylece deprem döneminde çadırkent olarak kullanılan arboretum (botanik bahçesi ) tamamen yok edilmiş oldu.

Ensar Vakfının kurucularından AKP Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Temel Coşkun, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ve Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Cebiroğlu, “Proje içinde 84 derslikli İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Ortaokulu külliyesi eğitim binası, anaokulu, 300 öğrenci
kapasiteli erkek ve kız pansiyonu, uygulama camii olacak” dedi.

AKP’li Kıyıklık, validen okulun isminin Sabri Ekşinozlugil olmasını istedi.

Faruk KIRTAY – CUMHURİYET

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s