Uçan TOMA meselesi

Tarih: 27 Haziran 2014

Hürriyet’ten Can Mumay bu tarihte, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bir önergesini haberleştirdi. Haber göre; Tanrıkulu, The Skunk Riot Copter isimli uçan TOMA olarak bilinen aracın Türkiye tarafından alınıp alınmadığını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Mumay’ın araştırmalarına göre; söz konusu insansız hava aracı havadan biber gazı atabiliyor ve Güney Afrika Merkezli Desert Wolf isimli bir şirket tarafınca üretiliyor. Tanrıkulu nereden aldığını bilemediğimiz bir duyum üzerine Türkiye’nin de bu araçları alıp almadığını öğrenmek amacıyla İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya bir soru önergesi sundu.

Duyumlara göre; Desert Wolf şirket bugüne kadar araçlardan 25 tane sipariş almıştı.

Tanrıkulu soru önergesinde şu soruları soruyordu:

“1.Güney Afrika firması Desert Wolf tarafından üretilen, boya kapsülleri ve biber gazı kapsülleri fırlatan, insansız hava aracı orijinal adı ile ‘’The Skunk Riot Control Copter’’lerin Türkiye’de toplumsal olaylarda kullanılmak üzere sipariş edildiği iddiası doğru mudur?

2.İddia doğruysa, sipariş edilen bir kerede 4 bin adet paint ball ve biber gazı kapsülü kapasiteli “The Skunk Riot Control Copter” adlı hava araçlarının sayısı nedir?

3.İddialar doğruysa, öldürücü silahlar kapsamında bulunan orijinal adı ile “The Skunk Riot Control Copter” adlı hava araçlarının Türkiye’de kullanılmasına neden gerek duyulmuştur?

4.2014 yılı içerisinde 20 Haziran 2014 tarihine kadar toplumsal olaylarda kullanılmak üzere satın alınan tüm silahların, malzemelerin, araçların listesi nedir?

5.Satın alımlar için hangi şirketlere toplam ne kadarlık ödeme yapılmıştır?

6.2014 yılı içerisinde toplumsal olaylarda kullanılmak üzere henüz satın alınmamış ancak satın alınması planlanan tüm silahların, malzemelerin, araçların listesi nedir?”

GECİKMELİ YANIT

Aslında önergelerin 15 gün içerisinde yanıtlanması gerekiyor.

Ama bu normal hukuka göre.

AKP için geçerli değil!

Tarih: 27 Ocak 2015

Yanıt gecikmeli olarak geldi.

Odatv’nin konuyla ilgili haberi şöyle:

İçişleri Bakanı Efkan Ala, toplumsal olaylarda kullanılmak üzere biber gazı ve boya kapsülleri atabilen insansız hava aracı sipariş edilip edilmediğine ilişkin, “Emniyet Genel Müdürlüğü kuvvesinde toplumsal olaylarda kullanılan, biber gazı ve boya kapsülleri atabilen ‘The Skunk Riot Control Copter’ isimli insansız hava aracı bulunmamaktadır” dedi.(…)

(…) Soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinin ihtiyaç duyduğu silah, mühimmat ve teçhizatlara ilişkin alımların ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı, The Skunk Riot Control Copter’lerin Türkiye’de toplumsal olaylarda kullanılmak üzere sipariş edilip edilmediğine ilişkin soruya da, “Emniyet Genel Müdürlüğü kuvvesinde toplumsal olaylarda kullanılan, biber gazı ve boya kapsülleri atabilen ‘The Skunk Riot Control Copter’ isimli insansız hava aracı bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

BAKANLIK’TAN NET BİR YANIT YOK

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bir kere böylesine basit bir önerge için 6 ay süre gecikerek yanıt vermesi başlı başına bir skandal. Sadece gecikme bile haber değeri taşıyor aslında.

Bunlara alıştık diyelim…

Ama bu dincilerin safsatalıklarına bir türlü alışamıyoruz. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yaptığı ki tamamen safsatalık.

Bakalım…

İçişleri Bakanı diyor ki, “Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinin ihtiyaç duyduğu silah, mühimmat ve teçhizatlara ilişkin alımların ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildi”.

Bu cümle saniyede 4 paintball namlusu sayesinde 20 mermi atabilen ve 4.000 mermi ve kapsül taşıyabilen körleştirici lazere sahip “The Skunk Riot Control Copter”ın alınıp veya alınmadığı hakkında hiçbir ipucu vermiyor. Yani İçişleri Bakanı yalan söylemiyor olabilir, ama doğruyu da söylemiyor. Uçan Toma’lara ihtiyaç duyulmadığını anladık. Teçhizatlara ilişkin alımların ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiği de tamam. Ama Coper’lar alındı mı alınmadı mı? Yok. Bir yanıt yok.

Devam edelim…

İçişleri Bakanı yanıt vermiş gibi kafaları bu şekilde bulandırdıktan sonra şöyle devam ediyor: “Emniyet Genel Müdürlüğü kuvvesinde toplumsal olaylarda kullanılan, biber gazı ve boya kapsülleri atabilen ‘The Skunk Riot Control Copter’ isimli insansız hava aracı bulunmamaktadır.”

Buraya kadar şunu anlıyoruz: Emniyet Genel Müdürlüğü ‘The Skunk Riot Control Copter’ isimli insansız insanlara saldırabilen hava aracına sahip değil. Ama Tanrıkulu zaten önergede bu araçların Emniyet Genel Müdürlüğü’nde bulunduğuna dair bir iddida bulunmuyor ki.

Sorunun özü şu: Türkiye devleti böyle bir aleti satın aldı mı veya satın alınmasını planladı mı?

İçişleri Bakanı Efkan Ala bu sorulara yanıt veremiyor!

TÜRKİYE İNKAR ETTİĞİ O UÇAKLARI SİGORTALATMAK İSTEMİŞ

Biraz mantık yürtelim.

Diyelim ki, Türkiye’nin herhangi bir resmi kurumu (ki bunun ille de İçişleri Bakanlığı’nın veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün olması gerekmiyor) veya belediyesi, örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Güney Afrika’dan Desert Wolf şirketinden ‘The Skunk Riot Control Copter’ siparişinde bulundu. Saçma gibi gelebilir ama Copterlerin Türkiye’ye transferi için kesinlikle sigortalanması gerekiyor. Araştırmalarımıza göre, savaş uçaklarının savaş gemilerinin, tankların ve başka savaş araçlarının alımından sonra bile transferleri için sigortalanmaları olağan bir durum.

Bizim duyumlarımıza göre ise Türkiye’nin almak istediği veya alınıp da halktan gizlenen kimsesiz uçaklar uluslararası çalışan bir İngiliz sigorta şirketine sigortalanmak istenmiş.

Böyle işlerde sigortacılar deyim yerindeyse aç kurt gibidir. Önlerine ne gelirse hemen sigortaya bağlarlar. Savaş uçağı olsun, gemi olsun fark etmez. Yeter ki müşteri hesaplanan riskin karşılığını vermeye razı olsun. Kaynağımıza göre; İngiliz şirketi bu uçakları ahlaki açıdan sigortalamayı reddetmiş. Gerekçesi ise şöyle: “Uçakları Erdoğan kendi halkına karşı kullanmak için almış. Öyle bir kişiye destek vermeye karşı çıkıldı.”

Uçakları en azından bu ingiliz sigorta şirketi sigortalamaya yanaşmamış.

Ya diğerleri?

Atilla Coşkun

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s