Cin Deresi Efsanesi

İnsanlar yaratılmadan önce Cinler yaratılmışlardı. Tahminen iki bin yıl kadar yer yüzünde devlet kuran Cinler, en çok Çakmak Taşı yataklarının bol bulundugu bölgelerde yaşıyorlardı. Çünkü Cinler Ateşten yaratılmışlardı ve sürtünme sonucu Çakmak Taşı’ndan çıkan çıngılarla ateş elde ediliyordu. Cinlerle Çakmak Taşı’nın arasında bir bag bulundugunu düşünüyoruz. Allah’a isyan eden Cinler, Allah tarafından cezalandırılarak, görünmez kılındılar. Şeytan da Cin taifesindendir.
Sonra Yeryüzünün halifesi olarak yaratılan insan oğlu da, ateş yakmak ve silah yapmak için Çakmak Taşı’nın bol bulundugu bölgelerde yasşamaya basladı. Bu nedenle CİN DERESİ adının tarihi efsanesi Hz. Adem’in yaratılışından öncesine dayanır.
Cin Deresi Dülük Dağından başlayarak, Asri Mezarlık’ta biten ve çakmak taşının bol bulunduğu derenin adıdır. Cinler bu derede devlet kurmuşlar. İlk defa bu derede Cinler Hz. Süleyman’a kafa tutmuş ve tahtını yere indirmişler. Herakles, bu derede Cin’lere hükmeder, el değirmeni taşlarından bir kaçtanesini kendire dizerek kolye yapar, boynuna takarmış. Cin Deresi denen yerde altın yatakları olduğu söylenir. Ayrıca burada hava bosluğunun varlığından söz edilir. Uçakların, buradan uçtuklarında düşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları söylenir. Kimbilir belki de hala CİNLER bu bölgede varlığını sürdürmektedirler. Belki de Cinler’i bu bölgeye çeken güç, çakmak taşının yanında Altın yatakları da olabilir.
Kısacası Gaziantep’imiz, dünyanın kuruluşu kadar eski, tarihi efsaneye konu olmuş bir CİN DERESİ’ne sahiptir.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s