“Kuran’daki Peygamberler Neden hep Yahudi’dir?”

Ateistlerin, Hristiyanlık, Hinduizm, Sünnilik, Şiilik, Nakşilik, Nurculuk, Selefilik vs gibi dinleri ve mezhepleri körlemesine izleyenlerden daha sorgulayıcı ve cesur olduğu bir gerçek… Ancak, ateistlerin arasında da birçok cahil, yobaz veya duygusal ateist var. Bir kısmı fark etmeseler de Sünnici Ateist, Hristiyancı Ateist…
Özellikle Kuran’a karşı tartışırlarken Sünni,Şii veya Hristiyan çarpıtmalarını, ön yargılarını, palavralarını sorgulamadan bir gerçek olarak kabul ederler. Yani Kuran’a yönelik eleştirilerinin büyük çoğunluğu temelsiz.

Örneğin, bazı ateistler başlıktaki eleştiriyi yöneltebilmektedirler. Her şeyden önce, Kuran her kavme kendi dilleriyle elçiler/resuller gönderildiğini bildirir ve bunların bazılarından söz ettiğini bildirir. Ama yobaz ateistler bu ayetleri görmezlikten gelirler. Bkz, 35:24; 14:4; 16; 36; 26;208. Kuran’ın tüm insanlığa gönderildiğini de bildiren çok ayet var. Bkz: 6:19; 21:107; 4:79.

Kuran’ın orijinal dili ve muhataplarının kültürü gereği örnek olarak verilenler o dil ve kültürde bilinen isimler olması gayet normaldir. O coğrafyada yaşayanların hiç işitmedikleri bir ismin bilinen bir transliterasyonu olmadığı için kimse anlamazdı. Daha sonra o kelimenin okunuşu üzerinde farklı yorumlar ve farklı yakıştırmalar yapılması kaçınılmaz olurdu. Ama bu eleştiriyi yöneltenler bu basit dilbilimsel gerçeği düşünmezler.

Dahası, bu istedikleri gerçekleşseydi yine buna ilk eleştiriyi yöneltecekler de onlar olurdu. Örneğin, Kuran’da صوقرات (Sokrat) ismi geçseydi ve biz onu örnek gösterseydik, tepkilerini çok iyi tanıdığım bu ateistler şöyle itiraz edecekti:

“Bu anlamsız Arapça kelime nasıl olur da Sokrat olur? Hadis kitaplarında bu ismi “SUQ RAyTe” (sokak gördüğün) diye okumuşlar ve “sokakta görülen adam” diye anlamışlar. Siz bunu şimdi Sokrat diye uyduruyorsunuz.”

Dahası, bu soruyu yöneltenler İsrail Oğullarının iyilik ve kötülükte örnek olmaları için Allah tarafından seçildiği gerçeğini niye görmezler? (Bkz: 2:122; 44:32-33).

Dünya tarihinde İsrail Oğullarının nüfuslarıyla ters orantılı biçimde bilimde, siyasette ve sanatta gösterdikleri üstün başarının ve bu başarıyla doğru orantılı zulümlerinin ayetlerin bir tecellisi olduğu gerçeği karşısında nasıl da secdeye varılmaz? Hiç mi düşünmezler?

Güven AYDEMİR

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s