Atamızın vasiyeti kayıp mı?

Atatürk’ün vasiyeti ihlal davasının 2. duruşması bugün Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülürken, Devlet Arşivleri genel Müdürlüğü’nden “Atatürk’ün vasiyeti arşivlerde yok” yanıtı geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Vasiyet yok” yanıtını skandal olarak nitelendirdi ve “Ülkenin kurucusunun el yazısı ile yazdığı vasiyetin olmadığını söylüyorlar. Bu Atatürk’ün vasiyetinin ihlalinin ne boyutlarda olduğunu da gösteren bir durum” dedi.

Candan yaptığı açıklamada, “Bugün öğrendiğimiz ülkemizin kurucusu Atatürk’ün vasiyetinin devlet arşivlerinde bulunamadığıdır. Sulh hukuk mahkemeleri devlet arşivlerine vasiyeti teslim ettiğine dair cevabı var. Yalnız devlet arşivleri yok diyor. Bu tüm ülke açısından skandaldır, ülkenin kurucusunun el yazısı ile yazdığı vasiyetin olmadığını söylüyorlar. Vasiyetin olmaması kayıp gibi kelimeler sarf etmeleri içler acısı ve skandal bir durum. Atatürk’ün vasiyetinin ihlalinin ne boyutlarda olduğunu da gösteren bir durum” vurgusu yaptı.

Candan mahkemenin davaları ayırdığı da kaydederek, “Kaçak sarayın olduğu yerleşkede yapılan, AOÇ talanına ve AOÇ’nin vasiyetine ilişkin 6 meslek odası olarak açtığımız davanın ikinci duruşması yapıldı. Mahkeme Büyükşehir Belediyesi ile Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığa açılan davayı ayırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne açtığımız davalar devam ettiği için idari davaların sonucuna göre işlem yapılacak. Maliye Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’ne açılan davalar diğer davaların sonuçlanmasını beklerken, Başbakanlığa açtığımız Atatürk’ün vasiyetini ihlal davasının devamlılığına karar verdi. Atatürk’ün vasiyetinin devlet arşivlerinde kaybediliyor olması, Atatürk’ün vasiyetinin ne kadar ihlal edildiğini bize göstermiştir” şeklinde konuştu.

Odatv.com

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s