İŞTE GİZLENEN VASİYET !!!

Atatürk Orman Çifliği ile ilgili Atatürkün vasiyetinin devlet arşivinde olmadığını mahkemeye elimizde böyle bir belge yok diye yanıt verilmiş.. Buyrun ben buldum, BAŞBAKANLIK ARŞİVİNDEYMİŞ BELGELER..
BÖYLE BİR BELGE YOK DİYEMEZLER, ÇÜNKÜ BİR ÇOK KİŞİ ATATÜRKÜN VASİYETİNİ KİTAPLARINA BİLE KONU ETMİŞ.!
BELGE YOK DİYEREK ÜSTÜNÜZ KİMSE KAPATMAYA KALKMASIN!

“Sıkıyorsa yıksınlar” dediği Ak Saray’ın yapıldığı Orman Çiftliği için Atatürk, vasiyetinde, “Halka gezecek, eğlenecek sıhhi yerler temin edin” isteğinde bulunuyor. Vasiyette, AOÇ’nin, “Yerine göre, araziyi ıslah ve tanzim etmek, muhitlerini güzelleştirmek, halka gezecek eğlenecek ve dinlenecek sıhhi yerler, hilesiz ve nefis gıda maddeleri temin eylemek, bazı yerlerde ihtikârla fiili ve muvaffakiyetli mücadelede bulunmak gibi hizmetleri zikre şayandır” deniyor.
HALKA HEDİYE
Atatürk, vasiyetin tamamında çiftliğin nasıl kullanılması gerektiğini şöyle açıklıyor: “Çiftliklerin, yerine göre, araziyi ıslah ve tanzim etmek, muhitlerini güzelleştirmek, halka gezecek eğlenecek ve dinlenecek sıhhi yerler, hilesiz ve nefis gıda maddeleri temin eylemek, bazı yerlerde ihtikârla fiili ve muvaffakiyetli mücadelede bulunmak gibi hizmetleri zikre şayandır. Bünyelerinin metanetini ve muvaffakiyetlerinin temelini teşkil eden geniş çalışma ve ticari esaslar dâhilinde idare edildikleri ve memleketin diğer mıntıkalarında da mümasilleri tesis edildiği takdirde tecrübelerini müspet iş sahasından alan bu müesseselerin ziraat usullerini düzeltme, istihalaatı artırma köyleri kalkındırma yolunda devletçe alınan ve alınacak olan tedbirlerin hüsnü intihap ve inkişafına çok müsait birer amil ve mesnet olacaklarına kani bulunuyorum ve bu kanaatle tasarrufum altındaki bu çiftlikleri bütün tesisat, hayvanat ve demirbaşlarıyla beraber hazineye hediye ediyorum. Kemal Atatürk.”
İŞTE O VASİYET

vasiyet

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s