Akıllı kimlik kartları, Türkiye’de özel hayatın gizliliğine yönelik endişeleri arttırıyor

Türkiye Haziran ayındaki genel seçimlerden önce yeni biyometrik kimlik kartlarını lanse etmeye hazırlanırken vatandaşlar, yeni kimlik kartlarının avantajlarını ve dezavantajlarını tartışıyor.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Topsakal, vatandaşlarının din tercihlerini ve diğer kişisel verilerini kartlara ekleme planını sorgularken kartların avantajlarının risklerinden daha fazla olduğunu söyledi.

Topsakal, kartlara gömülü olan akıllı çiplerde depolanabilecek bilgilerin terörle mücadelede potansiyel olarak önemli olduğunu belirtti.

Topsakal, “Örneğin, Suriye’den Türkiye’ye 2 milyon kişi geldi. Onların kim olduğunu bilimiyoruz. Teröristler mi? Bilmiyoruz. Bu, ülkenin iyiliği için hiç güvenli değil. Devlet, kimlik kartlarında saklanan bilgilerin yardımıyla vatandaşlarını koruyabilecek” diye ekledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 6 Şubat’ta önümüzdeki üç yıl içinde tüm vatandaşların sahip olacağı yeni kimlik kartlarını tanıttı.

Son kimlik kartı, ülkenin Osmanlı döneminde 1882 yılında kullandığı ilk kimlik belgelerine kıyasla modern bir teknoloji harikası niteliğini taşıyor.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen sürüm ise parmak izi ve avuç içi izi verilerini de içerecek. Bu tür biyometrik unsurlar, sahteciliği ve tahrifatı önlüyor.

Kartlar, ultra güvenli polikarbonattan üretiliyor. Banka hesabı ve vergi kimlik numaraları gibi maksimum 1 GB’lık veriler, gömülü akıllı çipte saklanabilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na göre kartlar, vatandaşların ödeme yapmasını, para çekmesini ve e-imza kullanmasını kolaylaştıracak.

Davutoğlu’nun Ekim ayındaki açıklamasında, kartların doğum kayıtları ve adres değişiklikleri gibi bürokratik işlemleri de kolaylaştıracağını söyledi.

Herkes, kartların verilmeye hazır olduğundan emin değil. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dini tercihlerin kimlik kartlarına eklenmesi konusundaki endişesini dile getirdi.

Oran, “Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Anayasa Mahkemesi’nin savaş zamanında bile insanların dinlerini açıklamak zorunda olmadığını belirten kararları mevcut” sözleriyle SES Türkiye’ye konuştu.

Topsakal da Türk toplumunun dini konulara yönelik hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda din tercihini belirtmeyi riskli bir hamle olarak yorumladı.

Topsakal, “Yarın bir gün ortalık karıştığında bu bilgilerin kapılara yazılmayacağını hiç kimse garanti edemez.

Bu, insanların kendi kararına bağlı olmalı. İnsanlar, bu bilgileri verip vermeme seçeneğine sahip olmalı” diye ekledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Hulusi Zeybel de, din tercihinin biyometrik kimlik kartına eklenmemesi gerektiğini söyleyerek din ve inancın gizli konular olduğunu vurguladı.

Zeybel, “Mezhep konusunun günlük hayatta bazı istenmedik olumsuz olaylara yol açma ihtimali var. Bu nedenle mezhep seçiminin kimlik kartında olmaması gerekir” sözleriyle SES Türkiye’ye konuştu.

Ayrıca, kişisel verilere kimlerin erişebileceği ve bu tür verileri suç veya terör örgütlerinin eline verebilecek siber saldırıları önleme planının olup olmadığı gibi gizlilik endişeleri de mevcut.

Zeybel, bu bilgilerin birer emtia haline geldiğini, sorunun aciliyet arz ettiği konusunda uyarıda bulundu.

Zeybel, “Örneğin, bir arkadaşınızla telefonda tatil planınız veya bir sağlık sorununuz hakkında konuşuyorsunuz. Telefonu kapatır kapatmaz turizm acentelerinden veya özel sağlık kuruluşlarından teklif alıyorsunuz. Bu, bilgilerinizin anında üçüncü şahıslara satıldığı anlamına geliyor. Bu durum, insan haklarına aykırı” dedi.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s