4G ve 5G tartışması

Türk Telekom’da yaşanan skandal nedeniyle ülkemiz 4G teknolojsinin gerisinde kaldı. Trinidad&Tobago, Andorra, Gabon, Guatemala, Honduras, Kenya, Ruanda ve Pakistan gibi ülkeler bile 4G teknolojisine sahipken, 3G’de çakılı kalakaldık. Popülizme kanmayın, işte size gerçek nedeni açıkca yazacağım. Avea’nın da sahibi olan Lübnanlı Hariri grubu, sadece CHA muhabirine ayrımcılık yapmadı, resmen Recep Erdoğan’a da 4G yatırımı pahalı, olmaz diyerek posta koydu. İngiltere, ancak 2022, Japonya 2020 senesinde 5G teknolojisine geçecek, Erdoğan, Hariri’nin 3G üzerinden para kazanma hırsını aşamadı. 4G olmadan direkt zaten 5G’ye geçemezsiniz, Erdoğan toplumu aptal veya çocuk yerine koyuyor, kandırıyor. Gazeteciler korkuyor, haberini bile yapamıyorlar, iş başa düştü!

Erdoğan, Hariri’ye çok kızsa da altyapıyı Türk Telekom direnirse yapamaz ki. Erdoğan, popülizmle gerçeği toplumdan gizliyor. Türk Telekom’u elinde tutan Hariri, Erdoğan’a 3G’den memnunuz, iyi para kazanıyoruz, Türkiye henüz 4G için altyapı olarak hazır değil, 5G zaten olmaz demişti. Sadece sabit ücretlerden, 25 milyon aboneden yaptıkları tahsilat bile kendilerine yetiyor. ULAK’ın GSM operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone, 4G’ye yatırım anlaşması yapmış gibi numara çekiyor, bu protokol göstermelik yapılmıştı. Avea patronu Hariri, hiç para harcamak istemiyor, Mayıs ayında yapılması gereken 4G ihalesi sanırım iptal edilecek, kamuoyuna bunun gerekçesini izah edemeyecekleri için Erdoğan, hedef saptırdı ve 5G istedi.

Erdoğan, cep telefonunda iletişimi hızlandıracak 4G yerine 5G’ye geçilmesini istiyor ama Türk Telekom’u sattığı Lübnanlı Hariri bunu istemeden adım atamıyor ki! Erdoğan, Fiber Optik kablo yatırımını ağırdan alan Telecom’u sattığı Lübnanlı Hariri’ye 4G yatırımı yaptıramadığı için 5G popülizmi yaparak seçim öncesi günü kurtarmak peşindeydi. Türk Telecom’da yüzde 55’a sahip Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri istemeden bırakın 5G; Erdoğan, 4G’ye bile alt yatırım yaptıramadı. Yüzde 30’u Hazine, yüzde 15’i halka ait Türk Telekom, TTNET, Argela, Innova, Sebit A.Ş ve AssisTT’ın da sahibi. Ancak asıl patron elbette Hariri!

Türk Telecom’un yüzde 55’i, Avea’nın yüzde 81îni elinde tutan Oger Telekomünikasyon A.Ş. sahibi Hariri, evet demediği için 4G yapılamadı, bir Lbnanlıya esir düştü iletişim sektörü! Sevgili ülkemde Erdoğandan korkan Havuz medyacıları, Doğan ve Ciner grubu gazetecilik yapamadığı için Hariri krizi basına haber olamadı. Türk Telecom yönetim kurulunda Bilal Erdoğan’ın kankası İbrahim Eren ve eski TRT Müdürü İbrahim Şahin gibiler yüksek maaş alıp, yatıyor mu? Dünya Lideri, Halife Efendi (!) Erdoğan, kendi ülkesindeki Türk Telecom’un sahibi Hariri’ye bile söz geçiremiyor, 5G fırçası sorunu çözmüyor.

Hariri ailesi, sadece 2007 sonuna kadar bile 2 milyar Dolar da kâr payı aldı. 51 bin personel önce 36 bin, sonra bugün maalesef 30 bin altına düştü. İşte başarı buymuş: İşsizliği artırma! Türk Telekom’da Türk halkının hisseleri sadece % 6. Hazinenin elinde kalan yüzde 30 payı da eklersek, Türkiye’de kalan payımız % 36 eder. Türk Telecom hisselerini İngiltere’den, BAP’nden, ABD’den, İsviçre’den, Lübnan’dan, Suudi Arabistan’dan Singapur’dan yatırımcılar aldı. “Halka” satıldı denilen Türk Telecom hisselerin yüzde 60’ı baştan zaten yabancılara satıldı. Erdoğan, bizi dinliyorlar diye ağlamasın! Suudi Telekom, kelime kelime sizi dinliyordur! Oger Telecom, yatırımlar ve personel ile ilgili taahhütlerini de yerine getirmedi. Hızlı değişen bu alanda 4G’yi yakalayamadı geri kaldı. Çanakkale şehitlerine şiir okumakla, vatanı sattılar edebiyatıyla, Flinta, Ertuğrul dizisiyle vatansever olunmaz. Telekomu siz yabancılara sattınız, stratejik bir sektörü peşkeş çektiniz, şimdi nerenize istiyorsanız oraya kına yakabilirsiniz.

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s