GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR-Erol TANGUT

HERKESİN BİZ GUSÜL ABDESTİNİ TAM ALIYORUZ DEDİĞİNE BAKMAYIN..
Değerli kardeşlerim; Tevbe etmeden önce ve bütün ibadetlerimizde ABDEST ALINMALIDIR.. Malumunuz üzere ibadetlerde namaz abdesti almamız gerektiği gibi GUSUL ABDESTİ (BOY ABDESTİ) mutlaka düzgün ve eksiksiz olarak alınmalı ve bedensel temizliğimiz yapıldıktan sonra temiz giysiler ile tevbe yapılmalıdır. Bu nedenle burada sizlere FARZLARA göre eksiksiz bir gusül abdesti nasıl alınmalıdır onu anlatacağız…

Gusül abdestinden önce tırnaklarda ve vücudunuzda suyun temasını engelleyecek iğne ucu kadar dahi olsa; suyun tırnak ile veya deri ile temasını engelleyebilecek OJE, BOYA, MAKYAJ, KABUK OLMUŞ PİSLİKLER temizlenmiş olacak ve tırnaklarınız kesilmiş olacaktır. Aynı zamanda dişlerimizin arasında veya üzerinde temizlenebilecek sigara sarısı, diş karası, diş kovuklarında artıklar daha önceden temizlenmiş olmalıdır. Tırnaklar kesilmiş ve suyun tırnak altına geçmesini engelleyebilecek pisliklerden el ve ayaktaki tırnak dipleri temizlenmiş olmalıdır.

1- Banyoya girdiğinizde lisanen ve kalben kendi duyabileceğiniz bir ses ile “NİYET ETTİM GUSÜL ABDESTİ ALMAYA” veya “NİYET ETTİM BOY ABDESTİ ALMAYA”diyerek niyet yaparız.
2- Ağzımıza bolca su vererek ağızda su çalkalanacak. Ağzımızda suyu çalkalarken kafa yukarı kaldırılarak yani gözler tavana bakacak şekilde kafa yukarıda tutularak ağzımızdaki su gargara yapılacaktır. Bu üç kez tekrar edilebilir.
3- Burnumuza SERTÇE SU ÇEKİLECEK. Suyun sertçe çekilmesi suyun genizinize gelmesini sağlayacak kadar sert olmalı ve sizi öksürtecek kadar burnunuza su çekilmelidir. Hatta burun deliklerinizden birisi tıkalı ise açık olan burnunuzu kapatarak kapalı yerden suyu iyice genizinize kadar gelecek şekilde burun deliklerinize tek tek de çekebilirsiniz. Ve bunu da 3 kez tekrar edebilirsiniz.
4- Vücudunuzun tamamı İĞNE UCU KADAR KURU YER KALMAKSIZIN yıkanmalıdır. Bu yıkanma esnasında SABUNLANARAK veya şampuan ve temizlik malzemeleri kullanılarak hatta keselenerek yapılması daha iyi olacaktır. İğne ucu kadar kuru kalması muhtemel olan bölgelerden KÜPE VE HIZMA DELİKLERİ, küpe ve hızmalar suya tutulduktan sonra takmak sureti ile mutlaka ıslatılmalıdır. Yine vücutta yıkanma esnasında KURU KALMASI MUHTEMEL olan bölgelerden KÜÇÜK VE BÜYÜK ABDEST BÖLGELERİ PARMAK İLE TAHARRET ALARAK YIKANMALIDIR ve özellikle makat ağzı iyice temizlenmelidir. Göbek deliği ve kulak içleri parmak ile su tutarak yıkanmalı ve ayak parmak araları ve tırnak dipleri özenilerek yıkanmalıdır. Ve bu yıkanma da tüm uzuvlar için 3 kez tekrar edilerek yapılabilir.
GUSÜL HAKKINDA ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA
Bazı kardeşlerimiz gusül abdesti alırken acaba kuru yer kaldı mı diyerek veya kuru bir yer kaldığını hatırladıklarında tekrar gusülü en baştan almaya kalkıyorlar. Ve şeytan bu durumdan yararlanarak vesveseye düşmelerine sebep oluyor.. Gusül abdestinde kuru bir yer kaldığını daha sonradan hatırladığınızda SADECE O KURU KALAN BÖLGENİN YIKANMASI GUSLÜ TAMAMLAYACAKTIR.. Sizin “NİYET ETTİM EKSİK KALAN GUSLÜMÜ TAMAMLAMAYA” diyerek yapacağınız niyet ile o kuru kalan bölgeyi (küpe deliği, boya vb) yıkamanız yeterlidir. Bir başka husus ise Gusül abdesti almadan önce banyo yapmak hatasına düşmektir. Gusül demek YIKANMAK VE TEMİZLENMEKTİR. Müslüman için yıkanmak ve temizlenmenin adı gusül(boy) abdesti ile olur. Yani banyo yapmak ile gusül abdestini birlikte yaptığınızda; GUSÜL ABDESTİNİN 4 MEZHEPTEKİ CEM-İ VÜCUT HÜKMÜNÜ(tüm vücudun iğne ucu kadar kuru yer kalmadan yıkanması) tam olarak yerine getirmiş olacaksınız.
——- Sayik Erol Tangut——

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s