“TENKİL-JENOSİT-SOYKIRIM” HOLOCAUST KÜLTÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİN !-Halid ÖZKUL

Bilimsel Sosyalizm ileri üretim ilişkilerine sosyolojik tanımlamalar yapar.

1900’lerde kapitalizmi temsil eden Ermeniler ile onları boğazlayan ve tıpkı İttihatçılar gibi feodal üretim ilişkilerini teslim edenler arasında nasıl haklılık seçimi yapılır? Ayrıca Anadolu’nun antik halkı olarak Gregoryan Ermeniler dinsel olarak Rusya’ya yakınlık duydukları için gerek Katolik, gerekse de Protestanlar tarafından da ideolojik saldırılara uğramışlardır.

Alman emperyalizmi için bölgede tehlike olan Ermeni milliyetçiliğini yok edilmesi bunun için zaruri olmuştur. Neden Abdülmecit döneminde sürekli Osmanlı ile omuz omuza Britanya emperyalizmine karşı savaş açan Ermeniler birden bire yok edildi. Kaldı ki aynı tarihlerde Çanakkale’de anayurdu savunan Ermeniler vardı.

Protestan ve Katolik oldukları halde Batı’da katledilenler saymakla bitmez. Doğrulara ekonomi politik tabandan varılır. SOYUT bir kavram olan ve bilimsel genel geçer sayılan etnik kimlikler üzerinden bir yere varılamaz. Burjuva milliyetçiliğinin tıkandığı yerde burasıdır. Ayrıca büyük devletlerin reel politik tavırlarına göre yazılmış hatıratların bilimsel prosedür içinde hiç bir kıymeti harbiyesi de yoktur. Tabii kişisel anılarında. Kaldı ki Osmanlı evrak-ı metrukesinde “TENKİL ve TEHCİR” olarak geçen başlangıçlar nedense Türk milliyetçisi Y.Halaçoğlu zamanında revizyon edilmiştir. Ne ki benim dedem Teşkilat-ı Mahsusa müfettişi olarak bölgeye gitmiş tuttuğu raporda “TENKİL ve TEHCİR” başlığı ile Genel Kurmay’a sunulmuştur. Anlatılan insanlık dışıdır.

Ne ki bu olayın sorumlusu kişi 1926’da İzmir Suikastı bahanesi ile asılmıştır.(Cavid bey)
Bu tarihten sonra ülkedeki Ermeni cemaatin Atatürk sevgisi bugüne kadar gelmiştir.

Evet, rapor İstanbul’daki İttihatçı Genel Kurmay tarafından kabul edilmeyince, dedem bu görevinden istifa etmiştir. Ayrıca orada olaylara şahit olmuş bir sıhhiye çavuşunun anıları ancak birkaç yıl önce yayımlanabilmiştir ve raporu doğrular niteliktedir. Kanıt budur.

Kaldı ki İttihatçı katliam geleneği T.C Hükumetlerine İttihatçılar hakim oldukça Anadolu’yu önce Müslümanlaştırma, Türkleştirme temposunda devam etmiş bu gelenek komünistlerin temizlenmesi ile sürmüştür. Burada “soykırım” tanımı ile Nazilerin anti-semitik uygulamaları karıştırılmamalıdır. Soysuzluk “soykırım”la insanlığa karşı işlenen suçtur. Bunu savunmak faşistliktir. Eğer isyan varsa yasalar gereği isyancılar cezalandırılır. Ama halka karşı sistemli bir katliam ve göç uygulatılır ise bu “tenkil-jenosit-soykırım”dır. Bunu utangaç biçimde savunursanız İzrael’in Filistin’de uyguladığı mantığa utangaç olarak destek verirsiniz. Milliyetçilik ile Enternasyonalist görüş zıt kutupları ifade eder. Burjuva ideolojisi ile Proleter devrimci siyasal kültür bu uzlaşmaz çelişkinin ifadesidir. Bilimsel sosyalizm epistemolojik bir disiplin olarak soyut yaklaşımlardan değil, soyut perdenin ustaca saklamaya çalıştığı arka yüzdeki nesnel gerçekliği; somutu öne çıkararak kendini kanıtlar. Onun için milliyetçi yaklaşımlar kabul edilemez. Bu hem Türkler hem de Ermeniler veya Kürtler için de geçerlidir. Çünkü milliyetçiliği kazıdığınızda altından anti-komünist liberalizm çıkacaktır ve faşist müttefikleri.

Bunu Mustafa Suphi’lerin katledilmesi. Komünist Kuvayı- Milliyecilerin zindanlara atılması, Nazım Hikmet’i hedeflemiş Donanma Davası, 6-7 Eylül … Bu polyalektik materyalist zinciri kopuk kopuk keyfe göre irdeleyemezsiniz. Oportünizme geçit verilmez. Bunu beceremeyenler burjuva ideolojisinden kendini kurtarmayı başaramamış olanlardır…

Halid ÖZKUL

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s