IŞİD e yardım taşıyan gemide AKP gölgesi

Dışişleri Bakanlığı’nın iddiasına göre İspanya’dan aldığı yükü Libya’nın Tobruk limanına götürmek üzere yola çıkan yurtdışı merkezli Türk firması Tuna Holding INC’ye ait Cook Island bayraklı Tuna 1 adlı gemisi geçtiğimiz pazartesi günü Tobruk’a 13 deniz mili uzaklıkta Libya’nın Tobruk Hükümeti’ne ait uçaklar tarafından vurulmuş, saldırıda geminin üçüncü Kaptanı İlker Büyükdere hayatını kaybetmişti.

Tobruk Hükümeti geminin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolündeki Derne’ye gittiğini öne sürerek saldırıyı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Geminin sahibi, Tuna Holding INC’nin Türkiye’de faaliyet gösteren Arda Grup firması ile bağlantılı olduğu, Arda Grup’un ise İstanbul merkezli olmasına rağmen Tuna Holding’in Marshall Adaları’nda bulunan paravan bir ofisten yönetildiği ortaya çıktı.

TASAM ödüllü Genel Müdür Libya açıklarında saldırıya uğrayan Tuna-1 gemisinin bünyesinde bulunduğu Arda Grup Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Öztürk, geçtiğimiz yıl Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından 8’incisi verilen “Stratejik Vizyon Sahibi İşadamı” ödülüne layık görüldü. TASAM, ‘2023 Türkiye’ vizyonunu benimseyen bir araştırma merkezi ve destekçileri arasında TÜBİTAK, Türk Hava Yolları ve TRT gibi hükümet güdümündeki devlet kurumları bulunuyor. Tayyip Erdoğan döneminde büyüdü Arda Grup bünyesindeki Cengiz Yapı İnşaat’a 1996 yılında ortak olan ve yönetiminde görev alan Serpil Öztürk, Türkiye’ye doğalgaz ile gelen iş potansiyelini değerlendirmek için ailesi ile Arda Mühendislik şirketini kurdu ve birçok ilin doğalgaz işlerini ve su şebekeleri ile tesislerinin yapılması ihalelerini aldı. Özellikle İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde ihaleler kazanan Arda Mühendislik, maddi gücünü artırarak farklı alanlarda şirketler kurmaya başladı. Merkezi Marshall Adaları Arda Grup, 2005’te Tuna Holding’i kurarak armatörlüğe soyunmuş, Tuna Holding’in Genel Müdürlüğü’ne de Serpil Öztürk getirilmiştir. ‘Off shore cenneti’ olarak bilinen Marshall Adaları merkezli şirket, Tuna Line adında bir hat kurarak, 19 günde bir Batı Afrika seferleri düzenlemeye başlamış, şirket kuru yük gemilerinden oluşan bir filo oluşturmuştur. Tuna 1’in şüpheli hikayesi İç savaşın devam ettiği Libya’da, Türkiye’yi cihatçılara yardım etmekle suçlayan Tobruk Hükümeti, hiçbir Türk şirketinin ülkesinde hoş karşılanmayacağını aylar öncesinden açıklamasına rağmen, Tuna 1 rotasını Tobruk olarak belirledi. Dışişleri Bakanlığı, Tuna 1’in ‘alçıpan’ taşıdığını iddia ederken tekne IŞİD kontrolündeki Derne’ye 10 mil yakınlarına kadar yanaştıktan sonra Tobruk Hükümeti’ne bağlı uçaklar tarafından vuruldu. Tobruk Ordusu sözcüsü Muhammed Hejazi, “Gemiyi yaklaşırken uyardık” ifadelerini kullanmıştı. S.O.S çağrısına neden yanıt verilmedi? Saldırının ardından S.O.S (yardım) çağrısı veren gemiye Fransa, Malta ve Yunanistan bandıralı gemilerden yanıt gelirken, geminin Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TGC Gemlik fırkateynini beklemesi geminin taşıdığı yük hakkında şüphe doğurdu. Ayrıca Tuna 1, yaralı mürettebatı bulunmasına rağmen 24 saatlik yolu göze alarak TGC Gemlik fırkateyninin eskortluğunda Fethiye limanına yanaştı. Mavi Marmara ekibi inceliyor Tuna-1 isimli gemide kriminal inceleme başlatıldı. Daha önce Mavi Marmara gemisinde inceleme ve araştırma yapan kriminal inceleme ekibi, Fethiye’de bağlı bulunan gemide araştırma yapmaya başladı. Sahil Güvenlik ekipleri ise, araştırmayı görüntülemek isteyen gazetecileri uzaklaştırdı. Geminin yakınlarına kimsenin yaklaştırılmadığı belirtiliyor.

Yurt Gazetesihttp://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/cihat-gemisinin-akp-ile-baglantisi-ne-h88020.html

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s