*** reşat(izm) & edip(izm) & 19’culuk & DİĞERLERİ ! ***

1) edip yüksel 19.74 üzerinde durur, yani: 74. surenin ilk iki âyeti…
2) 74. surenin 74 rakamının önüne, surenin ilk iki âyetinin 19 harf olan toplamını getirir = 1974 yılına ulaşır.
3) 1974 de, edip’in, “resul smile ifade simgesi ” dediği reşat halife’nin araştırmasını (!) ilan ettiği yılmış!
4) 74. sure müddessir sûresi’dir. ve ilgi surenin ilk iki âyeti, “sen ey içine kapanan kişi! kalk ve (insanları) uyar!” dır.
— OYSA edip yüksel videosunda: “ rakamlar üzerine İLK çalışmanın 1967 yılında başlanıldığını” söyler. yine EDİP:
– (İLK araştırmayı) abdurrezzak neufel adındaki bir mısır’lı kur’an’da rakamlara dikkat etmiş. reşat’ın da arkadaşıdır. mucizetül adedi’dir kitabın adı, 1981’de o kitabı okudum…
– VE, 1969 yılında reşat halife rakamlarla bilgisayar üzerinde çalışmaya devam etti…
– 1973 yılında bir eser yayımlar reşat halife. Bu kitapta 19’dan bahis yok, bende o kitap var (1973 veya 74’te basılıyor)…
– 19’dan, 1974’te BASTIĞI KİTAPTA BAHSETTİ ! ALLAH’IN BU ZAMANA (1974’e) GİZLEDİĞİ MUCİZE…” DER!

*** Farklı bakış:
1) edip neden 74. Surenin ilk iki âyetinin harf toplamı olan 19’la: 1974 yılına ulaşmak ister de, düz sıralamadaki 7419 olan yılana NEDEN ulaşmaz? Amaç ne olabilir?
– bana göre reşat halife, abdurrezzak’tan aldığı bilgilerdeki kurnazlıkla kur’an’daki bazı zorlama-DENK GETİRME AMAÇLI matematiksel hesaplamaları 1973 yılında tamamladı, 1974 yılında yayımladı!
– 74. surenin ilk iki ayetinin 19 harf olan toplamını 74.19 okuyup ilan edebilirdi; ancak tam tersini okuyarak 19.74 diye ilan etti ve 1974 yılına DENK GETİRDİ!. belki, ”ama rakamlar var..!” diye itiraz da edebilirler edipçiler; ama..!
– ilk iki âyetteki ,“sen ey içine kapanan kişi! kalk ve (insanları) uyar!” diye çevrilen vahiy hz. muhammed’e (selam olsun) YÖNELİKKEN; bir anlamda, bu âyetlerin ESRARI olduğunu iddia ettiği “19” zorlaması-açıklaması için: “MİRACA ÇIKARAK ALLAH’TAN GÖREV ALDIM” paranoyasını UYDURDU Reşat halife! evet, PARANOYADIR bu!!! Dahası miraca çıktığında hz. ibrahim’e (selam olsun) benzediğini iddia etti, kur’an’ın mealini vahiy olarak aldığını iddia etti…).
– cübbeli de şıhı mahmut’u bir videosunda hz. Muhammed -selam olsun- ’e benzediğini ZIRVALAMIŞTI!. C übbeli’nin videolarındaki UYDURMALAR GİBİDİR reşat halifenin videoları da!. bu nedenle ben, “edipizm görüşlerine ve reşat’a: modernist cilalı tarikat; cübbelizm görüşlerine de: israiliyatçı-nakilci tarikat” derim!
– örneğin edip/reşat kıyamet saatini hesaplarken (!), cübbeli de hesaplamış (!); reşat miraca çıktığını söylerken smile ifade simgesi , cübbeli’nin baş şıhı rabbani de mektubatı’nın ilk cildinde miraca çıktığını (astral seyehat) smile ifade simgesi söyler. f.gülen’de de de benzer iddialar var..! hatta edip’in eski kankisi yaşar nuri de benzer bir görüşü hulki cevizoğlu’nun programında dile getirmiştir..!
– AYRICA, “kalk ve uyar!” âyetini reşat için devşiren EDİP (videosunda da var), ortalama ifadelerle, “ey reşat, kalk 19 ile uyar” demektedir. reşat uyarınca ne olacak- ne oluyor? ELBETTE yine edip’in ifadesiyle “resul smile ifade simgesi”..
2) abdurrezzak ve reşat’tan asırlar önce de 19 üzerinde çalışan vardı, HEM de tevrat üzerinde!
-rabbi judah & judah rabin!- 19 sayısının üzerine bir sistem, 11. yüzyılda yaşayan bir yahudi hahamı (Rabbi Judah) tarafından ortaya konmuştur. tevrat’ın dualarından birisinde tespitlerde bulunmuştur.
– rabin’in (baş hahamın) çalışmaları, 1978 yılında californiya üniversitesi yayınları arasında yayınlanan studies in jewish mysticism adlı bir kitapta incelenir.
-ebcet hesabıyla yapılan hesaplamalarının çağdaşı reşat/edip gibiler: modernist-cilalı bir görünüm vererek kolay geçişli bir strateji izlemişlerdir! strateji de…! Her ne kadar edip, “ebcet yahudi işi değildir!” dese de, gerçeği kendisi ÇOK İYİ BİLİYOR ve de SAKLIYOR!. rakamlarla uğraşma olgusu yahudilerde başlamıştır, İslam coğrafyasına da sızmıştır!
3) ebcet/rakam tapıcılığı üzerine birkaç açıklama:
-s.nursi’nin risalelerini biraz okursanız çeşitli tarihler verir!.. araştırabilirsiniz, f.gülen her hamlesinde bu tarihleri KENDİNE DENK GETİREREK, kendine pay çıkarır..!
– yine, rabbani’nin mektubat’nı okurken, “said” ismi üzerinde durduğu bir bölüm var!.. nurcu bir tanışıma telefon ederek, “s.nursi’nin, rabbani’nin kendisine atıfta bulunduğuna dair, risalelerinde bir bölüm var mı?” dedim, “EVET!” dedi! bunun anlamı açıktı, kendisinden önce yaşayan rabbani GÜYA s.nursi’ye işaret etmiş(miş)!
-cübbeli hakkında “vahiy geldiği (!)” videosu youtube’da var! benzer şekilde reşat halife de “vahiy aldığını” iddia eder ve tıpkı cübbeli gibi ebcet tapıcılığıyla kıyamet saatini hesaplar (!). ve ve ve, edip de destekler tabi (bkz. h.cevizoğlu programı)!
-kurtubi,razi,maverdi’nin eserlerinde benzer şekilde 19 üzerine yorumlar vardır.
4) müddessir sûresi’nin 31. âyetindeki, “onun üzerinde on dokuz (melek/e) vardır” anlamlar, edip/reşat’ın dilinde tevil edilmiştir!.. kaldıki sonraki 32. âyette geçen, “…onların SAYISINI küfürde ısrar edenler için SINAV YAPTIK!…” ifadesi de: 19 rakamını tevil ederek saplantılaştıranlara yeterli cevaptır!.. ki bu âyet, sayısal değerden çok; müşriklerin yahudilere aracılık ettiği bir soruya binaen gelmiştir veya inmiştir..!
5) kur’an ŞİFRELİ bir söz DEĞİLDİR! Yine, kur’an’î ifadeyle, “mübin” bir hitaptır kur’an!.. ebcet/rakam tapıcılığıyla kur’an’ın âyetlerini bir şeylere DENKLEŞTİREREK “her kurumun-kişinin-ideolojinin…” KUTSANABİLECEĞİ bir rakam bulunması HİÇ DE ZOR DEĞİLDİR! reşat’ın kitabını 1974 yılında bastırması da benzer bir zorlayıcı-tevil edici DENKLEŞTİRMEDİR!
6) edip’in bir fiyaskosu da, 19 saplantısını sıfırladığı için tevbe sûresi’nin son iki âyetini REDDETMESİDİR!.. ve İLGİNÇTİR ki, bu reddedişi de, rivayet kaynaklarından birini delil getirerek yapar! “HANİ EDİP RİVAYETLERİ REDDEDERDİ!” demek de görenlere kalmış…! BENZER şekilde, cübbeli de kur’an’a İLAVELER yapar..!.. ilginç..
7) edip’in reşat ısrarı: reşat’a “resul smile ifade simgesi “ dedirtmek içindir!… bunun için de hedefi hadisler görülse de, hz. muhammed’dir!. kelime-i tevhiddeki, “muhammed allah’ın resulüdür” iman esasına bu nedenle, “şirk” der! benzer bir taktik, f.gülen’in adamlarınca da , avrupa’da yaptıkları bir programda olmuştu! ve ezanın, “şehadet ederim ki muhammed allah’ın resulüdür” bölümü okunmamıştı dinlerarası dialog (!) adına…
*** “19 meselesinin arka-planı okunmalı” dedim, diyorum da. ne de olsa made in USA, tıpkı f.gülen gibi

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s