“POLİTİK PSİKOLOJİ” KİTLELERİ KARŞI-DEVRİM SAFLARINA TOPLUYOR MU; GAZETECİLİK TOPLUMDA BELLEK OLUŞTURMAKTIR… 2.

Yaşamı boyunca “küçük adam/kadın”ların hedefi olmuş olan değerli insan Aytunç Altındal, kendinin ve Günaydın gazetesinin hedef yapılmasına neden olan “Dün ve Yarın” adlı köşe yazılarından biri olan yazısında özetle şunları sorgulamakta: ABD Başkanı Bush’un siyasi fikirleri ile TC. Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in siyasi görüşlerinin tam tamına çakıştığını yazarak, “İkinci konu” başlığı altında şunları not etmekte: “Ankara’da, Başbakanlığa bağlı ve devlet Bakanı Yıldırım Aktuna tarafından yönetilen yeni bir birim var. Bunun adı “Politik-Psikolojik Merkez”.

Adı belli ama faaliyetleri pek bilinmeyen bu merkez bir yıl önce kuruldu. Başında Devlet Bakanı var ama fiilen Kıbrıs asıllı Amerikan yurttaşı bir bilimadamı Dr. Vamık Volkan tarafından yönetiliyor. Bu merkez İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman’ın Türkiye ziyareti sırasında ABD’nin en ünlü Ortadoğu ve Türkiye uzmanları da Ankara’da ağırladı.

Bu uzmanlardan bazıları şunlardır: Eski büyükelçi ve CIA üst yöneticilerinden ve aynı zamanda Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Morton Abramowitz, Karanlıklar Prensi diye tanınan Richard Perle, Washington’daki Türk-Amerikan Dostluk Dernekleri Başkanı emekli General Fred Haynes, Oratdoğu ve Türkiye Masası Şefi Harold Rhode…” Yazı Fred Haynes’in Türkiye’de bulunduğu 1958-1960, özellikle 27 Mayıs sonrası istihbarat faaliyetlerinden bahsederek devam ediyor. “Dr. Vamık Volkan ise yurtdışında adını ünlü bir Ortadoğu ve İslamiyet uzmanı olarak Musevi asıllı bilimadamı Norman İtzkowitz’le birlikte kaleme aldığı “Ölümsüz Atatürk- Bir Psikolojik Biyografi” adlı kitapta duyurdu. Kitap Türkiye’de sevilmedi. Dolayısıyla bilinmedi (!). 1982’de yayınlanan kitapta “Atatürk’ün psikolojik dünyası”nı araştırmıştı Dr. Volkan. Ama ne araştırmaydı o? …. T.C Devleti, Atatürk’ün psikolojisini derin tahlillerle yapabilen bu zatı merhum Turgut Özal’ın davetiyle çok hassas bir birimin başına getirmişti….”

İki gün sonra “Ankara’da esrarengiz işler oluyor” diye manşetle bu bilgileri geliştiren gazeteden; American Enterprise Institute’nin Başkanı da olan Fred Haynes’in Sosyal-Demokrat Halkçı Parti-SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın daveti ile Ankara’ya geldiğini; Psikolojik Politik Merkez’de Dr. Volkan tarafından etnik milliyetçi yandaşı bir toplantının yapıldığı, bu toplantıya bu zatların dışında ünlü zionist tarihçi Prof. Bernard Lewis’in de katıldığını öğreniyoruz. Bu toplantının ardından birden gazete manşetlerinde; Türkiye-Mısır-İzrael ittifakından ve Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurulmasından bahsediliyordu. Tabii bizim necip solcularımız o dönem Cumhuriyet okuduğu için bunlardan habersiz kalıyordu. Yazar kadrosuna M.Abromowitz’i katmış olan 11.05.1994 tarihli Cumhuriyet’te manşet ise “ABD: Mumcu suikastında kuşkular İran üzerinde” tam bir dezenformasyon haberi yazan gazetenin “bavulcu”su Fuat Kozluklu.

Eski Cumhuriyet’in haber servisinden değerli dostum gazeteci-yazar-TV yorumcusu Halil Nebiler’in “ispiyoncu” lakabını taktığı, ABD’ye gitmek için çırpınan adam. Gerçekten gitti, döndüğünde AKP/RTE’nın yandaş atv’sinin ana haber yorumcusu olup yalakalıkta sınır tanımayınca “son kullanma tarihi”ni çabuk doldurdu. Türk medyası artık bunlarla dolup-taşıyor. Gazeteci haktan ve halktan yana olandır…

Reklamlar

About tkmb2247

TURKIYE NIN KURTULUSU ICIN MUCADELE BIRLIGI
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s